Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Walki z Państwem Islamskim. Obama przedstawi strategię

0
Podziel się:

Prezydent USA podkreślił, że do Iraku i Syrii nie zostaną wysłane siły lądowe.

Walki z Państwem Islamskim. Obama przedstawi strategię
(White House)

Prezydent USA Barack Obama zapowiedział, że w środę przedstawi Amerykanom i Kongresowi swój plan przechodzenia do ataku wobec islamistycznej organizacji Państwo Islamskie, aktywnej w Syrii i Iraku. Bojownicy tego ugrupowania mogą zagrozić samym USA - dodał.

W środę _ wyjaśnię, jaki będzie nasz plan _ - powiedział Obama; dzień wcześniej prezydent spotka się z przywódcami Kongresu, aby zabiegać o ich poparcie dla swojej inicjatywy.

_ - Chcę, żeby Amerykanie zrozumieli naturę tego zagrożenia i jak zamierzamy sobie z nim poradzić, oraz by uwierzyli, że jesteśmy tego w stanie dokonać _ - powiedział Obama w wyemitowanym w niedzielę wywiadzie dla telewizji NBC.

_ - Kolejnym etapem będzie przejście do jakiejś formy ofensywy _ - dodał.

Zastrzegł, że na razie nie ma _ danych wywiadowczych, które bezpośrednio wskazywałyby na zagrożenie dla USA _ ze strony Państwa Islamskiego. Wskazał jednak, że ugrupowanie to przyciąga bojowników z państw Zachodu, którzy mogliby _ bez przeszkód _ przekroczyć granicę USA. _ Z czasem może to stać się poważnym zagrożeniem dla naszego kraju _ - zaznaczył Obama.

Na zakończonym w piątek szczycie NATO w walijskim Newport sekretarz stanu John Kerry wezwał dziewięć krajów sojuszniczych - Wielką Brytanię, Francję, Niemcy, Włochy, Polskę, Danię, Turcję, Kanadę i Australię - do udziału wraz z USA w koalicji przeciwko bojownikom Państwa Islamskiego.

Szczegółowa strategia i podział zadań koalicji nie zostały jeszcze opracowane, wiadomo jedynie, że będzie chodziło o pomoc militarną i finansową, m.in. udział w nalotach na pozycje islamistów, dzielenie się danymi wywiadowczymi, dostawy broni i amunicji czy organizowanie szkoleń.

Dziś w wywiadzie Obama powtórzył wypowiedź Kerry'ego, że do Iraku i Syrii nie zostaną wysłane siły lądowe. - _ To nie będzie ekwiwalent wojny w Iraku _, lecz _ coś na kształt kampanii antyterrorystycznych, w które USA konsekwentnie angażowały się przez ostatnie pięć, sześć, siedem lat _ - zaznaczył.

USA będą _ częścią międzynarodowej koalicji, wykonującej naloty w ramach wsparcia działalności irackiego wojska i kurdyjskich bojowników na ziemi _ - powiedział Obama.

_ - Strategia zarówno w Iraku, jak i Syrii jest taka, by dopaść bojowników i zasoby Państwa Islamskiego, gdziekolwiek się znajdują _ - dodał. Nie chciał jednak powiedzieć, czy zatwierdzi naloty na pozycje islamistów w Syrii, gdzie od 2011 roku trwa wojna domowa.

Prezydent powtórzył, że w kampanii przeciw Państwu Islamskiemu USA będą potrzebowały wsparcia i współpracy sunnickich państw regionu, w tym Arabii Saudyjskiej, Jordanii, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Turcji.

_ - Myślę, że po raz pierwszy widać jasno, że problemem dla państw sunnickich na Bliskim Wschodzie nie jest tylko Iran. Tu nie chodzi tylko o podział na szyitów i sunnitów _ - powiedział. W Iranie zdecydowaną większość ludności stanowią szyici.

Czytaj więcej w Money.pl

  • [ ( http://static1.money.pl/i/h/155/m312987.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/obama;sceptyczny;wobec;rozejmu;na;ukrainie,127,0,1612927.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Obama sceptyczny wobec rozejmu na Ukrainie
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/147/m310163.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/nato;musi;pomoc;ukrainie,3,0,1611267.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) NATO musi pomóc Ukrainie
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/115/m318579.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/wojna;na;ukrainie;barack;obama;w;tallinie;o;dodatkowych;silach;w;europie,43,0,1610795.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Obama zapowiada wysłanie żołnierzy
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/130/m140162.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/wojna;w;iraku;usa;wzmacnia;ochrone;ambasady;w;bagdadzie,17,0,1610769.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) USA wzmacniają ochronę ambasady w Iraku
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)