Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Warszawa: będzie rondo imienia prezesa Ochódzkiego?

0
Podziel się:

Stołeczni radni zdecydują, czy patronem skrzyżowania ulic Terespolskiej i Stanisławowskiej na Pradze-Południe, zostanie bohater filmu Miś.

Warszawa: będzie rondo imienia prezesa Ochódzkiego?
(jimbowen0306/CC/Flickr)

Stołeczni radni zdecydują w czwartek, czy patronem skrzyżowania ulic Terespolskiej i Stanisławowskiej na Pradze-Południe zostanie bohater filmu _ Miś _ Ryszard Ochódzki. Miejsce to miałoby nosić nazwę Rondo prezesa Ochódzkiego.

Z propozycją nazwy wystąpiła Rada Osiedla Kamionek w czerwcu ub.r. W uzasadnieniu wnioskodawcy napisali: _ nazwanie ronda imieniem fikcyjnej postaci, jednego z bohaterów trzech komedii: Miś, Rozmowy kontrolowane oraz Ryś byłoby symbolicznym uhonorowaniem wszystkich twórców i aktorów dobrych polskich komedii, których w naszej, rodzimej kinematografii nie brakuje _.

Rolę Ryszarda Ochódzkiego, prezesa klubu sportowego _ Tęcza _, odtwarzał Stanisław Tym.

Wniosek uzyskał pozytywne opinie Zespołu Nazewnictwa Miejskiego, komisji ds. nazewnictwa miejskiego w radzie Warszawy, a także rady dzielnicy Praga-Południe.

W radzie miasta utknęła z kolei propozycja nadania skrzyżowaniu Alej Jerozolimskich, Al. Jana Pawła II i ul. Chałubińskiego nazwy Rondo Czterdziestolatka. O nadanie takiej nazwy, która miała nawiązywać do serialu z lat 70. ub. wieku _ Czterdziestolatek _, wnioskowali radni PO.

Projekt uchwały w tej sprawie na początku grudnia został na wniosek klubu PO zdjęty z porządku obrad rady miasta. Jego przewodniczący Jarosław Szostakowski mówił wówczas, że chce do tej nazwy przekonać radnych dzielnic Ochota i Śródmieście, którzy są jej przeciwni.

Radni Ochoty zaproponowali, by patronem ronda został zmarły w 2006 r. płk Zbigniew Brym _ Zdunin _ - w powstaniu warszawskim dowódca _ Żelaznej Reduty _, czyli Dworca Pocztowego na rogu Żelaznej i Chmielnej. Z kolei radni Śródmieścia woleliby, by patronem ronda była zmarła w kwietniu ub.r. premier Wielkiej Brytanii w latach 1979-1990 Margaret Thatcher. W tej chwili jednak jest to niemożliwe - według obowiązujących w stolicy zasad, patronem ulicy czy skweru może być osoba zmarła co najmniej pięć lat wcześniej.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)