Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
12.05.2005 17:19

Warszawiacy uczcili pamięć "marszałka"

W Warszawie odbyły uroczystości z okazji 70-tej rocznicy śmierci marszałka Józefa Piłsudskiego. Na mszę w intencji marszałka do archikatedry Świetego Jana Chrzciciela przyszli kombatanci, harcerze, uczniowie, władze miasta.

Podziel się
Dodaj komentarz

Wszyscy przeszli na Plac Piłsudskiego, gdzie złożyli wieńce pod pomnikiem marszałka.

Prezydent Warszawy Lech Kaczyński podkreślił, że marszałek Piłsudski miał ogromy wpływ na kształtownie się II Rzeczpospolitej, a jego autorytet pozwolił na skonsolidowanie się polskiego państwa powstałego po I wojnie światowej.

Obecny na uroczystościach ostatni prezydent II Rzeczpospolitej Ryszard Kaczorowski powiedział, że trudno znaleźć większy od Piłsudskiego autorytet polityczny wśród Polaków .

Józef Piłsudski jako Naczelny Wódz zorganizował opór przeciwko najazdowi bolszewickiemu. W czasie wojny w latach 1919-1920 dowodził w Bitwie Warszawskiej w sierpniu 1920 roku. Jej zwycięstwo rozstrzygnęło o losach wojny i o niepodległości Polski. Pięć miesięcy wcześniej został mianowany na Marszałka Polski.

12 maja 1926 roku, po trzech latach nieobecności na scenie politycznej, dokonał zbrojnego zamachu stanu, występując przeciwko anarchii i wynaturzeniom systemu parlamentarnego. Po przewrocie majowym w praktyce sprawował władzę dyktatorską. W latach 1926-28 i 1930 pełnił urząd premiera.

Tagi: wiadomości, gospodarka
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz