Notowania

zima w polsce
02.02.2014 09:52

Warunki na drogach w Polsce coraz lepsze

W ciągu najbliższej doby drogi powinny być odśnieżone - ocenił minister administracji i cyfryzacji Rafał Trzaskowski.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Wojciech Pacewicz)

W nocy na południowym zachodzie i wybrzeżu spodziewamy się niewielkich opadów. Początek tygodnia przyniesie natomiast poprawę pogody - w poniedziałek w większości kraju ma być dość ciepło i słonecznie. Sytuacja w powiecie hrubieszowskim (Lubelskie), gdzie wiele dróg lokalnych zawianych zostało przez śnieg, jest pod kontrolą.

Aktualizacja 19:59

Z niedzieli na poniedziałek mogą pojawić się miejscami opady deszczu ze śniegiem. Możliwe jest także pojawianie się mgły. Na wschodzie polski temperatura będzie ujemna, natomiast na zachodzie będzie ona wahać się około zera stopni.

W ciągu najbliższej doby drogi powinny być odśnieżone - ocenił minister administracji i cyfryzacji Rafał Trzaskowski. Wszystkie drogi krajowe są przejezdne - podaje GDDKiA. Trzaskowski uczestniczył w niedzielę w posiedzeniu wojewódzkiego sztabu kryzysowego, który zebrał się w miejscowości Mircze, w powiecie hrubieszowskim. Wizytował też okoliczne drogi.

Trzaskowski powiedział, że w powiecie hrubieszowskim _ odciętych od świata _ jest jeszcze ponad 20 miejscowości, ale sytuacja się poprawia. Od piątku do pracy na drogi lokalne przesuwany jest ciężki sprzęt z dróg krajowych. W niedzielę nad ranem w powiecie hrubieszowskim było ponad 40 proc. dróg nieprzejezdnych, w południe - już niecałe 30 proc.

_ - Mam nadzieję, że przez najbliższą dobę te drogi zostaną odśnieżone. Można było szybciej reagować, dlatego będziemy wyciągać wnioski _ - powiedział Trzaskowski na konferencji prasowej.

Minister zaznaczył, że dzięki straży granicznej, policji, strażakom do odciętych wiosek dociera pomoc, jeśli taka jest potrzebna, w tym żywność czy lekarstwa.

Trzaskowski podkreślił, że jeśli zagrożone jest zdrowie lub życie ludzi, to pomoc jest natychmiastowa - z użyciem śmigłowców lub skuterów śnieżnych. Takich sygnałów jest niewiele. Trzaskowski podał przykład ludzi wymagających dializowania, którzy zostali przewiezieni do szpitala oraz mężczyzny, który nabawił się przy pracy groźnej kontuzji kręgosłupa. Jego do szpitala przetransportował śmigłowiec.

Wojewoda lubelski Jolanta Szołno-Koguc poinformowała, że są trudności z przejezdnością dróg lokalnych także w powiatach sąsiadujących z hrubieszowskim, zwłaszcza we wschodniej części powiatu tomaszowskiego. Podkreśliła, że sytuacja poprawia się, bo jest mniejszy wiatr i drogi już nie są tak zawiewane. _ - Wszystkie drogi krajowe i wojewódzkie są przejezdne. Drogi krajowe są czarne, na wojewódzkich występują lokalne utrudnienia _ - powiedziała Szołno-Koguc.

Wójt gminy Mircze Lech Szopiński zapewnił, że samorząd w miarę możności pomaga mieszkańcom zasypanych wiosek. _ - Już tydzień walczymy z pogodą, ze śniegiem, ale wiadomo, że z naturą nikt tak szybko nie wygrał. Cieszę się, że wojewódzki sztab obradował u nas, rozmawialiśmy o przekierowaniu ciężkiego sprzętu, ale też o pomocy finansowej, bo pieniędzy w gminie brakuje _ - powiedział Szopiński.

Starosta hrubieszowski Józef Kuropatwa powiedział, że w powiece jest 570 km dróg, nie brakuje sprzętu, ale problemem była pogoda. _ - Trzy razy w ciąg dnia odśnieżaliśmy ten sam odcinek drogi, bo była zawiewana. Mamy cztery własne pługi wirnikowe, dostaliśmy jeszcze trzy, więc pracuje siedem. Wiatr ustał, jutro wieczorem drogi będą przejezdne _ - zapewnił.

Dodał, że w niektórych miejscach rolnicy nie życzyli sobie, aby na ich polach stawiać siatki zabezpieczające przed zawiewaniem dróg. Musieliśmy te siatki zabrać - powiedział.

W sprawie sytuacji na Lubelszczyźnie konferencję prasową zorganizował lider TR Janusz Palikot. Zapowiedział, że jego partia złoży do szefa MAC wniosek o odwołanie lubelskiej wojewody. Według Palikota, Szołno-Koguc _ w sposób skandaliczny _ reaguje na trudności.

_ - Przynajmniej jednego można oczekiwać od urzędników jak jest zły klimat, że oni są solidarni z ludźmi, że są na froncie tej jakby walki z tym klimatem, że po prostu wspierają wszystkich, którzy chcą pomóc, a nie cztery dni nie wiedzą, co się dzieję _ - mówił Palikot na konferencji prasowej w Lublinie.

_ - Gdybyśmy widzieli pełne zaangażowanie, że ona jeździ, że jest jakiś sztab, z którym ona się kontaktuje, to byśmy to traktowali inaczej, bo powiedzmy taki mamy klimat, no ale taką mamy wojewodę niestety _ - dodał.

Palikot przypomniał, że będzie w to już drugi wniosek TR o odwołanie Szołno-Koguc.

Wszystkie drogi krajowe są przejezdne - informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Lokalnie ślisko jest tylko w trzech województwach: podlaskim w okolicach Bielska Podlaskiego oraz na odcinku Łomża - Zambrów i Augustów - Suchowola, warmińsko-mazurskim w rejonie Ostródy oraz lubelskim w pobliżu Miedzyrzeca Podlaskiego i Radzynia Podlaskiego.

Utrudnienia w postaci opadów deszczu i deszczu ze śniegiem występują na terenie województw: śląskiego, świętokrzyskiego, małopolskiego, łódzkiego, warmińsko-mazurskiego, opolskiego i mazowieckiego.

Do końca dnia na wschodzie i południu Polski zachmurzenie duże i umiarkowane. Na pozostałym obszarze zachmurzenie duże, miejscami opady deszczu ze śniegiem lub deszczu, lokalnie marznącego deszczu powodującego gołoledź. Temperatura maksymalna od -5°C na północnym wschodzie Polski do około 1°C w centrum i do 5°C na południowym zachodzie i południu. W rejonach podgórskich temperatura miejscami do 7°C.

Wiatr słaby i umiarkowany, w rejonach podgórskich oraz na północy i wschodzie Polski porywisty, południowo-wschodni i południowy. W górach wiatr fenowy w porywach do 80 km/h.

Drogowcy proszą kierowców o zachowanie ostrożności i dostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: zima w polsce, zima, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, IAR
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz