Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Warunki poparcia oferty Rosji w sprawie Syrii

0
Podziel się

Chodzi o to by zobowiązania Damaszku były precyzyjne, szybkie i możliwe do zweryfikowania.

Warunki poparcia oferty Rosji w sprawie Syrii
(Marie-Lan Nguyen/CC/wikipedia)
bEpECgkB

Szef MSZ Francji Laurent Fabius (na zdjęciu) powiedział dzisiaj, że propozycja Rosji ws. objęcia międzynarodową kontrolą broni chemicznej w Syrii jest możliwa do zaakceptowania m.in. pod warunkiem przyjęcia przez Radę Bezpieczeństwa ONZ rezolucji w tej sprawie.

_ - Propozycja rosyjskiego ministra spraw zagranicznych (Siergieja Ławrowa) jest warta uważnego zbadania _ - oświadczył Fabius w komunikacie, ale zastrzegł, że zgoda na nią wymaga _ co najmniej trzech warunków _.

Jak wyjaśnił, prezydent Syrii Baszar el-Asad musiałby szybko poddać swój arsenał chemiczny kontroli międzynarodowej oraz pozwolić na jego zniszczenie. Ponadto ta operacja musiałaby zostać poprzedzona rezolucją RB ONZ, która zakładałaby konsekwencje wobec Asada, gdyby jej się nie podporządkował.

bEpECgkD

Chodzi o to - dodał Fabius - by zobowiązania Damaszku były _ precyzyjne, szybkie i możliwe do zweryfikowania _.

Jak poinformował w poniedziałek Ławrow, Rosja złożyła Syrii ofertę w sprawie kontroli nad bronią chemiczną. Krótko potem szef MSZ Syrii Walid el-Mualim powiedział, że jego kraj przyjmuje z zadowoleniem tę propozycję.

_ - Wzywamy władze Syrii, by nie tylko zgodziły się na ustanowienie międzynarodowej kontroli nad miejscami przechowywania broni chemicznej i by broń chemiczna została następnie zniszczona, ale także do tego, by przyłączyły się w pełni do Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej _ - oświadczył Ławrow. Wyraził nadzieję, że odpowiedź Syrii na tę propozycję pozwoliłaby uniknąć zbrojnego ataku na Syrię, rozważanego przez Stany Zjednoczone.

Deklaracje szefów dyplomacji Rosji i Syrii nastąpiły kilka godzin po wypowiedzi sekretarza stanu USA Johna Kerry'ego w sprawie Syrii. Kerry powiedział, że prezydent Asad może zapobiec interwencji zbrojnej USA, jeśli przekaże wspólnocie międzynarodowej całą swą broń chemiczną.

bEpECgkJ

Zastrzegł przy tym, że syryjski prezydent nie jest gotów na takie rozwiązanie. Departament Stanu bezzwłocznie zaznaczył, że nie należy interpretować wypowiedzi Kerry'ego jako ultimatum lub oferty negocjacyjnej skierowanej do Asada.

Czytaj więcej w Money.pl
Biały Dom - kolejne państwa podpisały oświadczenie ws. Syrii Łącznie poparcie dla oświadczenia wyraziło 25 krajów. W ostatnich dniach dołączyły m.in.: Niemcy, Dania, Maroko, Katar, ZEA, Estonia, Chorwacja, Węgry, Kosowo, Honduras, Rumunia, Łotwa, Albania i Litwa.
Zaskakujące słowa doradcy Obamy o Syrii Bliski współpracownik prezydenta przyznał , że nie ma absolutnie niepodważalnych dowodów odpowiedzialności Asada za atak chemiczny z sierpnia.
Izrael stanowczo: Odpowiemy z całą mocą Władze podkreślają, że Izrael nie angażuje się w konflikt syryjski, ale odpowie z całą mocą, jeśli zostanie zaatakowany.
bEpECgle
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)