Notowania

Kambodża
17.09.2014 12:28

Warunki pracy w Azji. Pracownicy chcą walczyć z koncernami

W styczniu tego roku protesty zostały stłumione przez policję i wojsko. Zginęły wówczas cztery osoby.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Bonek)

W Kambodży rozpoczyna się dziś kolejna faza kampanii o nazwie _ 177 $ amerykańskich _. Właśnie takiej płacy minimalnej żądają setki tysięcy robotników zatrudnionych w zakładach odzieżowych Kambodży. Szyte są w nich ubrania światowych marek sprzedawane następnie w marketach na całym świecie.

To kolejna odsłona walki azjatyckich robotników o godziwe wynagrodzenie. Dotychczasowe, wynoszące średnio 100 dolarów amerykańskich miesięcznie, wystarcza w Kambodży na zapewnienie 25 proc. miesięcznych potrzeb.

Wśród niemal półmilionowej rzeszy osób szyjących w Kambodży ubrania dla światowych marek coraz powszechniejsze jest przekonanie, że odzieżowi potentaci zarabiają krocie na produktach wytwarzanych w tym jednym z najbiedniejszych krajów świata.

Jednocześnie zarobki oferowane pracownikom są poniżej wszelkiego minimum. Dlatego rozpoczynają kolejną fazę kampanii, by wymusić na kambodżańskim Komitecie ds. Płac ustalenie minimalnego wynagrodzenia na poziomie 177 dolarów amerykańskich.

Pracownicy kambodżańskich fabryk odzieżowych walczą o podwyższenie minimalnej płacy od ubiegłego roku. W styczniu tego roku protesty zostały stłumione przez policję i wojsko. Zginęły wówczas cztery osoby. Światowe firmy deklarują, iż rozpoczną działania na rzecz ustalenia sprawiedliwego wynagrodzenia, ale jak dotąd robotnicy w Kambodży nie odczuwają efektów tych działań.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: Kambodża, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz