Notowania

rpp
02.04.2009 12:58

Wasilewska-Trenkner: RPP nie obniży stóp

RPP nie powinna gwałtownie dążyć do obniżania stóp - mówi Halina Wasilewska-Trenkner.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Andrzej Rybczyński)

RPP nie powinna obecnie gwałtownie dążyć do obniżania stóp procentowych - uważa Halina Wasilewska-Trenkner (na zdjęciu) z Rady Polityki Pieniężnej.

_ - Co zrobi RPP oczywiście będziemy wiedzieli pod koniec kwietnia, ale wszystko wskazuje na to - to jest moje zdanie - że nie powinniśmy w tej chwili bardzo gwałtownie dążyć do obniżania stóp procentowych _ - powiedziała Wasilewska-Trenkner w TVN CNBC.

_ - Jesteśmy gotowi, żeby takie decyzje podejmować, ale to wszystko zależy nie tylko od tego, co się dzieje z inflacją, ale także od innych wielkości gospodarczych. Choćby takich, jak produkcja, zatrudnienie, poziom naszej waluty w stosunku do walut obcych. To wszystko są ważne informacje _ - dodała.

| Rada Polityki Pieniężnej obniżyła w marcu stopy proc. o 25 punktów bazowych. Główna stopa NBP wynosi obecnie 3,75 proc. |
| --- |

Członek RPP Marian Noga powiedział, że w związku z sytuacją na rynku walutowym RPP powinna pozostawić stopy procentowe niezmienione w kwietniu i maju.

_ - RPP musi uważać na kurs złotego, w związku z tym dobrze by było, żeby zrobić pauzę w kwietniu i maju _ - powiedział.

Noga dodał, że w połowie roku inflacja spadnie do celu lub nieco poniżej._ - W grudniu powinna osiągnąć 3,0 proc., a w marcu 2010 będzie w okolicach 2,5 proc. _ - powiedział.Noga powtórzył, ze wzrost PKB w I kwartale wyniesie 1,5 proc. a w całym 2009 roku 2,0 proc.

Ministerstwo Finansów podało w środę, że spodziewa się w marcu wzrostu inflacji do 3,5 proc.

_ - Jest to kolejny zimny prysznic na głowę tych, którzy twierdzą, że w tym roku osiągniemy cel inflacyjny i nie ma żadnych problemów. Owszem, nie ulega wątpliwości, że większość problemów związanych z inflacją jest związana z podwyżkami cen regulowanych, a to są decyzje, które leżą poza wpływem RPP _ - powiedział Noga.

Czytaj w Money.pl
*Mamy najniższe stopy procentowe w historii * Zgodnie z przewidywaniami Rada Polityki Pieniężnej obniżyła główną stopę procentową o 25 punktów bazowych do poziomu 3,75 procent. Tak niskiego kosztu pieniądze w Polsce jeszcze nie było. Czytaj w Money.pl

_ - Jest przestrzeń do obniżek stóp procentowych. Tylko, że ja ją inaczej traktuję. Zakładając np, że wejdziemy do strefy euro 1 stycznia 2012 r., to na dobrą sprawę musielibyśmy w połowie 2011 r. mieć stopę zbliżoną do EBC, która obecnie jest na poziomie 1,5 proc., a to oznacza, że mamy do zrobienia 225 pkt., przez dwa lata. Na dobrą sprawę powinniśmy posuwać się o 25 pkt. co drugi miesiąc _ - dodał.

* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: rpp, wiadomości, waluty, gospodarka, pieniądze, najważniejsze, gospodarka polska, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz