Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wasilewska-Trenkner: Wzrost PKB wyniesie blisko 1 procent

0
Podziel się:

Według GUS w I kwartale PKB wzrósł o 0,8 proc. w skali roku.

Wasilewska-Trenkner: Wzrost PKB wyniesie blisko 1 procent
(PAP/Tomasz Gzell)

Wzrost gospodarczy Polski wyniesie w tym roku blisko 1 proc. wobec 4,9 proc. w 2008 roku, uważa członek Rady Polityki Pieniężnej Halina Wasilewska-Trenkner.

_ - Spodziewam się wzrostu gospodarczego w 2009 r. lekko powyżej zera. A nawet bliżej jedności, niż bliżej zera _ - powiedziała Wasilewska-Trenkner podczas konferencji Narodowego Banku Polskiego.

Resort finansów obniżył ostatnio prognozę wzrostu PKB na ten rok do 0-1 proc. z 1,7 proc. (choć budżet, który ma być nowelizowany w lipcu, zakłada wciąż 3,7 procent). Prezes NBP Sławomir Skrzypek powtarzał w tym tygodniu, że mamy ogromne szanse, by utrzymać w tym roku dodatni wzrost.

WIĘCEJ INFORMACJI O PROGNOZACH PKB DLA POLSKI
*PKB w przyszłym roku wzrośnie o 5 procent? * Wzrost PKB w 2010 roku powinien się zbliżać do poziomu 4,5-5 procent - uważa Maciej Krzak, szef Zespołu Makroekonomicznego z Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych CASE.
*Polska gospodarka wśród najsilniejszych w UE * Według Eurostatu w IV kw. 2008 roku PKB w Polsce wzrosło o 3,1 procent.
*Wzrost PKB najniższy od 2001 roku? * Według GUS, w IV kwartale 2008 roku wzrost gospodarczy wyniósł 2,9 procent w skali roku
*Nie ma szans na wzrost PKB powyżej 2 procent * Ministerstwo Gospodarki podtrzymało szacunek, według którego Polska gospodarka wzrośnie w tym roku o nie wi

W ub. piątek Główny Urząd Statystyczny podał, że PKB niewyrównany sezonowo (ceny stałe średnioroczne roku poprzedniego) wzrósł w I kw. 2009 roku o 0,8 proc. w skali roku wobec 2,9 proc. w poprzednim kwartale.

Według danych wyrównanych sezonowo, zaprezentowanych przez Eurostat, wzrost PKB Polski wyniósł w I kw. br. 1,9 proc. w skali roku i był najwyższy spośród 20 członków UE, których danymi dysponował urząd. W tym okresie PKB w całej Unii Europejskiej spadł o 4,5 proc. w ujęciu rocznym i o 4,8 proc. w strefie euro.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)