Notowania

wiadomości
11-12-2002 (11:50)

Waszyngton - 60 - lecie utworzenia 'Żegoty'

Długie brawa na stojąco otrzymał profesor Władysław Bartoszewski w czasie uroczystości upamietniającej 60-lecie utworzenia 'Żegoty'. Spotkanie z udziałem środowisk polskich i żydowskich odbyło się w Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie.

Podziel się
Dodaj komentarz

Władysław Bartoszewski jest jednym z założycieli Żegoty - organizacji, która w czasie II wojny swiatowej uratowala tysiące Żydów. Obecny w Waszyngtonie profesor Uniwersytetu Hebrajskiego Israel Gutman podkreślił, że Polacy uratowali w czasie wojny łącznie ponad 40 tysiecy Żydów. 'To nie jest mało, gdyż od nikogo nie można żądać bohaterstwa' - mówił profesor Gutman przypominając, że w Polsce za ratowanie Żydów groziła śmierć.
Władysław Bartoszewski powiedział, że to co zrobili członkowie Żegoty to za mało by uratować naród żydowski, ale wystarczająco dużo by Polacy mogli chodzić z podniesioną glową. W wywiadzie dla IAR Bartoszewski podkreslił, że zawsze stara się przypominać o dobrych czynach swoich rodaków.
Wedlug Bartoszewskiego, wszystkie Polskie rządy po 89 roku zrobiły dużo by poprawić stosunki polsko-żydowskie a niechęć Zydów do Polaków dostrzegana jest glównie poza Izraelem - na przykład w Stanach Zjednoczonych.
Honorowy przewodniczący amerykańskiej Rady Pamięci o Holokauscie Miles Lerman mówił, że w Polsce zmienił się w ostatnich latach stosunek do Żydów a sygnały płynace z naszego kraju są zachęcające. Dodał, że Żydzi pamiętają i będą pamiętać o takich ludziach jak Bartoszewski i o takich organizacjach jak 'Żegota'. 'Żegota' był to kryptonim Rady Pomocy Żydom - tajnej organizacji, dzialajacej od grudnia 1942 do stycznia 1945 przy delegaturze Rządu RP na kraj. Celem jej działalności było zapewnienie schronienia, środków do życia, opieki lekarskiej i fałszywych dokumentów Zydom ukrywajacym sie poza warszawskim gettem. 'Zegota' uratowala 4000 Zydów, w tym 2500 dzieci.

Tagi: wiadomości, gospodarka
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz