Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ważne zmiany w prawie pracy. Pracownicy skorzystają?

0
Podziel się:

Będą zmiany w prawie pracy. Mają dotyczyć długości umów zawieranych na czas określony, a także długości okresów wypowiadania tych umów.

Ważne zmiany w prawie pracy. Pracownicy skorzystają?
(Adrian Grycuk/CC BY-SA 3.0 PL/wikimedia commons)

Jak powiedział dzisiaj minister pracy Władysław Kosiniak Kamysz, trwają prace nad projektem odpowiedniej ustawy.
Minister zaznaczył, że umowy na czas określony nie mogą trwać wiecznie, a tak się niestety często zdarzało. Dodał, że po to jest umowa na czas nieokreślony, by z niej korzystać, a nie obchodzić umowami terminowymi.

Minister podkreślił, że rząd planuje ograniczenie stosowania umów terminowych do 36 miesięcy. Wyjaśnił, że pracodawcy mówili o 48 miesiącach, związkowcy o dwudziestu czterech, teraz mówią o osiemnastu. Rząd stara się zaproponować kompromisowe rozwiązanie. Oczywiście będzie ono jeszcze przedmiotem konsultacji z partnerami społecznymi: związkami zawodowymi i organizacjami pracodawców - podkreślił szef resortu pracy.

Minister Kosiniak-Kamysz wyjaśnił też, że okres wypowiedzenia umów na czas określony ma być taki, jak na czas nieokreślony. Oznacza to dla zatrudnionych na 6 miesięcy dwa tygodnie wypowiedzenia, dla zatrudnionych na powyżej 6 miesięcy do 3 lat - miesiąc wypowiedzenia i powyżej 3 lat - trzy miesiące wypowiedzenia.

Badanie przeprowadzone przez Randstad i TNS Polska wykazało, że pracodawcy nie obawiają się zmian. Minister Władysław Kosiniak-Kamysz nie kryje zadowolenia z tego powodu, gdyż - jak mówi - zmiany będą miały znaczący wpływ na poczucie stabilizacji zatrudnienia, szczególnie osób młodych.

Minister poinformował, że projekt w najbliższych tygodniach ma być przekazany do konsultacji społecznych.

Czytaj więcej w Money.pl
Umowy na czas określony powinny być krótsze Niektóre umowy na czas określony zawierane były na 10 a nawet na 20 lat.
Śmieciówki mają zbyt krótkie vacatio legis? Sejmowa podkomisja do spraw rynku pracy dokończy obrady w sprawie ozusowania umów-zleceń w połowie września. Wtedy też, będzie wiadomo, ile czasu będzie wynosić vacatio legis na wprowadzenie zmian. Obecnie, proponowany okres wynosi trzy miesiące. Sprzeciwiają się temu rynkowi eksperci.
prawo pracy
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)