Notowania

prawo pracy
10.09.2014 17:35

Ważne zmiany w prawie pracy. Pracownicy skorzystają?

Będą zmiany w prawie pracy. Mają dotyczyć długości umów zawieranych na czas określony, a także długości okresów wypowiadania tych umów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Adrian Grycuk/CC BY-SA 3.0 PL/wikimedia commons)

Jak powiedział dzisiaj minister pracy Władysław Kosiniak Kamysz, trwają prace nad projektem odpowiedniej ustawy.
Minister zaznaczył, że umowy na czas określony nie mogą trwać wiecznie, a tak się niestety często zdarzało. Dodał, że po to jest umowa na czas nieokreślony, by z niej korzystać, a nie obchodzić umowami terminowymi.

Minister podkreślił, że rząd planuje ograniczenie stosowania umów terminowych do 36 miesięcy. Wyjaśnił, że pracodawcy mówili o 48 miesiącach, związkowcy o dwudziestu czterech, teraz mówią o osiemnastu. Rząd stara się zaproponować kompromisowe rozwiązanie. Oczywiście będzie ono jeszcze przedmiotem konsultacji z partnerami społecznymi: związkami zawodowymi i organizacjami pracodawców - podkreślił szef resortu pracy.

Minister Kosiniak-Kamysz wyjaśnił też, że okres wypowiedzenia umów na czas określony ma być taki, jak na czas nieokreślony. Oznacza to dla zatrudnionych na 6 miesięcy dwa tygodnie wypowiedzenia, dla zatrudnionych na powyżej 6 miesięcy do 3 lat - miesiąc wypowiedzenia i powyżej 3 lat - trzy miesiące wypowiedzenia.

Badanie przeprowadzone przez Randstad i TNS Polska wykazało, że pracodawcy nie obawiają się zmian. Minister Władysław Kosiniak-Kamysz nie kryje zadowolenia z tego powodu, gdyż - jak mówi - zmiany będą miały znaczący wpływ na poczucie stabilizacji zatrudnienia, szczególnie osób młodych.

Minister poinformował, że projekt w najbliższych tygodniach ma być przekazany do konsultacji społecznych.

Czytaj więcej w Money.pl
Umowy na czas określony powinny być krótsze Niektóre umowy na czas określony zawierane były na 10 a nawet na 20 lat.
Śmieciówki mają zbyt krótkie vacatio legis? Sejmowa podkomisja do spraw rynku pracy dokończy obrady w sprawie ozusowania umów-zleceń w połowie września. Wtedy też, będzie wiadomo, ile czasu będzie wynosić vacatio legis na wprowadzenie zmian. Obecnie, proponowany okres wynosi trzy miesiące. Sprzeciwiają się temu rynkowi eksperci.
Tagi: prawo pracy, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, gospodarka polska, wiadmości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz