Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ważne zmiany w rozliczaniu VAT. Posłowie za

0
Podziel się:

Główny cel to ograniczenie zatorów płatniczych i poprawa płynności finansowej firm.

Ważne zmiany w rozliczaniu VAT. Posłowie za
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Posłowie popierają rozszerzenie kasowego VAT-u. Chodzi o to, żeby przedsiębiorcy nie musieli płacić VAT-u od niezapłaconych faktur.

Do dalszych prac w komisjach sejmowych trafił - po pierwszym czytaniu w Sejmie - projekt trzeciej ustawy regulacyjnej. Jej główny cel to ograniczenie zatorów płatniczych i poprawa płynności finansowej przedsiębiorców.

Rozszerza on możliwość kasowego rozliczania VAT przez tzw. małego podatnika. Projekt znosi 90-dniowy termin, po którym przedsiębiorcy muszą zapłacić podatek VAT, mimo że nie otrzymali zapłaty za wystawioną fakturę.

Jeśli kontrahentem przedsiębiorcy będzie inny podatnik VAT, to obowiązek zapłaty VAT-u powstanie z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty. W przypadku, gdy partnerem w biznesie jest przedsiębiorca niepłacący VAT-u, termin zapłaty podatku ma zostać wydłużony do 180 dni. Projekt zakłada też, że nieuregulowana przez kontrahenta faktura nie będzie podstawą odliczenia z niej podatku naliczonego.

Adam Szejnfeld z PO chwali propozycje rządowe -_ wprowadzenie tylko tej częściowej metody rozliczania się z fiskusem należy ocenić bardzo pozytywnie - _powiedział.

PiS z życzliwością przyjmuje proponowane rozwiązania. Tym bardziej, że w Polsce wzrasta liczba bankructw spowodowana zatorami płatniczymi - mówił w imieniu klubu Max Kraczkowski. Poseł zwrócił jednak uwagę na słabe punkty projektu: Proponowana regulacja może być niezgodna z jedna z unijnych dyrektyw, która wyraża zasadę neutralności. Poza tym nie wiadomo, jak kasowe rozliczenie kosztów mieliby stosować podatnicy, którzy rozliczają koszty na przestrzeni lat - mówił Kraczkowski.

Łukasz Gibała z Ruchu Palikota zasygnalizował jeszcze inny problem. Zdaniem Gibały, małe firmy będą zmuszane do wybrania metody memoriałowej pod groźbą nieotrzymania zlecenia przez dużych wykonawców. _ - Kontrahenci będą zmuszać mniejsze firmy czy podwykonawców do wybierania metody memoriałowej - _powiedział Gibała.

Zbigniew Matuszczak z SLD zadeklarował, że jego klub poprze projekt. Tym bardzie, że daje on szansę na poprawę sytuacji polskich przedsiębiorców. _ - Będziemy głosować za zmianami - _zadeklarował.

Patryk Jaki, rzecznik Solidarnej Polski powiedział, że popiera działania rządu zmierzające do poprawy prowadzenia działalności gospodarczej. Poseł zwrócił uwagę na fakt, że Polska jest niestety liderem w zatorach płatniczych.

Projekt ustawy o redukcji obciążeń administracyjnych w gospodarce, poza rozszerzeniem stosowania metody kasowej, wprowadza też m.in. zmiany w umowach leasingu i wprowadza pakiet rozwiązań dotyczących akcyzy.

Czytaj więcej w Money.pl
Polska traci miliardy przez lukę w VAT. A minister Rostowski... Ministerstwo nie publikuje żadnych danych. Wątpliwe, czy robi jakikolwiek sposób badana.
VAT zostanie zmieniony. Wbrew intencjom Pawlaka, przedsiębiorcom nie będzie łatwiej Przepisy regulujące podatek VAT doczekały się już stu tysięcy interpretacji.
To rozwiąże problem zatorów płatniczych? Rząd przyjął projekt ustawy zakładający m.in. zniesienie obowiązku zapłaty VAT przez tzw. małego podatnika w przypadku nieotrzymania przez tego podatnika zapłaty za dostarczony towar lub usługę.
vat
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)