Notowania

korea płn.
11.03.2014 07:53

Wbrew sankcjom ONZ Korea Płn. handluje bronią

Korea Północna stworzyła zaawansowany system pozwalający jej na omijanie sankcji ONZ.

Podziel się
Dodaj komentarz
(RIA Novosti/EAST NEWS)

Korea Północna stworzyła zaawansowany system pozwalający jej na omijanie sankcji ONZ; komunistyczny reżim wykorzystuje swoje ambasady do prowadzenia handlu bronią - wynika z opublikowanego raportu Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Ośmioosobowy zespół ekspertów ONZ podejrzewa, że północnokoreański reżim mimo zakazu handluje bronią za pośrednictwem swoich ambasad na Kubie i w Singapurze. Przykładem tego może być transport samolotów myśliwskich i części do pocisków rakietowych przechwycony w ubiegłym roku w Panamie.

Autorzy raportu wskazują również, że Pjongjang korzysta z zaawansowanych instrumentów finansowych, aby kupować zarówno dozwolone towary, jak i te zabronione sankcjami. Dostawy broni do Korei Północnej są niedozwolone na mocy sankcji, nałożonych na to państwo przez ONZ za forsowanie zbrojeń nuklearnych.

Rada Bezpieczeństwa ONZ rozszerzyła sankcje wobec reżimu w Pjongjangu w reakcji na przeprowadzony w lutym 2013 roku trzeci test nuklearny. Zaostrzono restrykcje na eksport do Korei Płn. technologii pomocnych w jej programie nuklearnym i na transakcje bankowe z tym krajem. Zwiększono uprawnienia państw do inspekcji towarów płynących do Korei Płn. Zabroniono też eksportu do tego kraju artykułów luksusowych, których używają północnokoreańskie elity, podczas gdy społeczeństwo żyje w skrajnej nędzy.

Czytaj więcej w Money.pl
Chiny przestudiują raport inspektorów ONZ Według raportu na przedmieściach Damaszku 21 sierpnia doszło do "zbrodni wojennej", której ofiarami padli cywile.
Raport o broni chemicznej jest gotowy Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun powiedział, że spodziewa się, iż dokument potwierdzi informacje o użyciu tej broni w Syrii.
Rozdzielone rodziny spotkają się po 60 latach? Kilka dni temu poinformowano też, że przedstawiciele władz obu państw koreańskich porozumieli się w sprawie ponownego otwarcia wspólnej strefy przemysłowej Kaesong.
Korea Południowa oskarża Północ o ataki Ataki zostały przeprowadzone 25 czerwca na 69 stron internetowych i serwerów należących do rządu i prywatnych firm.
Tagi: korea płn., wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz