Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

We Francji referendum w sprawie atomu?

0
Podziel się:

Takiego rozwiązania chcą francuscy Zieloni z Danielem Cohn-Benditem na czele.

We Francji referendum w sprawie atomu?
(Stefan Kühn/CC/Wikipedia)

Lider francuskich Zielonych Daniel Cohn-Bendit zażądał - podobnie jak inni przywódcy tej partii - aby we Francji zorganizowano referendum w sprawie rezygnacji z energii atomowej. Jego zdaniem, należy od razu zamknąć stare francuskie elektrownie.

W związku z katastrofą w Japonii rozgorzała we Francja debata na temat bezpieczeństwa rodzimych siłowni jądrowych. Zdaniem Cohn-Bendita należy wstrzymać rozbudowę elektrowni nuklearnych i stopniowo odejść od eksploatacji tych, które już istnieją.

_ - Trzeba rozwijać energię odnawialną, aby coraz mniej potrzebować energii atomowej. I powinniśmy zamknąć centralę w Fessenheim (w Alzacji), najstarszą elektrownię francuską! _ - powiedział Cohn-Bendit w wywiadzie dla dzisiejszego _ Liberation _.

W jego opinii zapewnienia francuskiego rządu o bezpieczeństwie rodzimych elektrowni jądrowych najnowszej generacji, tzw. EPR, nie są w pełni wiarygodne. _ - Technicy japońscy twierdzili, że ich elektrownie są odporne na wszelkie wstrząsy sejsmiczne. Nie przewidzieli jednak jeszcze jednoczesnej fali tsunami! Główne niebezpieczeńśtwo to nagromadzenie się różnych rodzajów ryzyka _ - uważa Cohn-Bendit.

W przeciwieństwie do Zielonych główna siła opozycyjna we Francji, Partia Socjalistyczna (PS), nie poparła na razie pomysłu referendum w sprawie przyszłości energetyki jądrowej. Rzecznik tej partii Benoit Hamon przypomniał, że PS nie jest _ przychylna obecnie porzuceniu energetyki jądrowej _, ale opowiada się za rozwojem odnawialnych źródeł energii.

Szefowa socjalistów Martine Aubry zażądała natomiast od rządu przeprowadzenia przeglądu istniejących reaktorów jądrowych, zwłaszcza tych najstarszych.

Według radia Europe 1, w poniedziałek prezydent Nicolas Sarkozy podkreślił na zamkniętym zebraniu działaczy swojej partii UMP, że _ nie ma mowy o odejściu od energetyki jądrowej _. Twierdził też, jak podało to samo źródło, że używane obecnie reaktory jądrowe trzeciej generacji EPR są _ najbardziej bezpieczne _ na świecie. Prezydent miał nawet powiedzieć, że nowo budowane nad Sekwaną elektrownie _ są odporne na wszystkie pociski rakietowe _ i że _ nawet gdyby w centralę uderzył Boeing 747, reaktor wytrzymałby uderzenie dzięki ochronie podwójnej skorupy _.

Zaraz po początku katastrofy w Japonii, minister przemysłu Eric Besson zapewnił, że _ wszystkie francuskie siłownie zbudowano przy uwzględnieniu zagrożeń sejsmicznych i niebezpieczeństwa powodzi _.

Francja należy do światowych potęg w dziedzinie energetyki jądrowej. Istnieje tam obecnie 58 elektrowni atomowych, które zaspokajają 80 proc. krajowego zapotrzebowania na energię. Średnio liczą one sobie 25 lat.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/185/t75449.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/polska;elektrownia;bedzie;bezpieczna,247,0,793335.html) "Polska elektrownia będzie bezpieczna" Rzecznik rządu Paweł Graś zapewnił, że kwestie bezpieczeństwa będą jednym z głównych kryteriów przy budowie elektrowni atomowej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/242/t74738.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/usa;spowolnic;budowe;elektrowni;atomowych,112,0,793200.html) USA: Spowolnić budowę elektrowni atomowych Apeluje o to były demokratyczny kandydat na wiceprezydenta, senator Joe Lieberman.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/182/t75446.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/elektrownie;atomowe;sa;bezpieczne,168,0,793256.html) Elektrownie atomowe są bezpieczne Fizyk Łukasz Turski dowodzi, że tę tezę udowodniło trzęsienie ziemi w Japonii.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)