Notowania

brelusconi
30.07.2010 12:15

We Włoszech planują ostre cięcia

25 mld euro ma przynieść program oszczędnościowy opracowany przez rząd.

Podziel się
Dodaj komentarz
(photo-service.europarl.europa.eu)


Opracowany przez rząd Silvio Berlusconiego (na zdjęciu) program oszczędności ma przynieść w ciągu dwóch najbliższych lat prawie 25 miliardów euro. Pakiet został przyjęty w lipcu przez Senat i Izbę Deputowanych Włoch.

Centroprawicowy gabinet argumentuje, że ta wielka operacja finansowa, zwana _ manewrem _ (manovra), i wynikające z niej _ poważne wyrzeczenia _ oraz cięcia w niemal wszystkich dziedzinach i sektorach życia publicznego i społecznego, są bezwzględnie konieczne, by Włochy uniknęły losu pogrążonej w kryzysie Grecji.

Pakiet przewiduje m.in. obniżenie o 10 procent tzw. kosztów polityki, to jest nakładów na Pałac Prezydencki, Kancelarię Premiera, parlament i partie polityczne. O 10 procent zostaną obniżone pensje ministrów oraz wiceministrów, a także senatorów i deputowanych.
Drastycznie zmniejszona zostanie liczba służbowych limuzyn. Jest ich we Włoszech 620 tysięcy, a dysponują nimi wysocy urzędnicy i politycy wszystkich szczebli oraz pracownicy administracji. Każdego roku kosztują one budżet państwa 21 miliardów euro.

O 10 procent zmniejszone zostaną też wynagrodzenia członków zarządów firm kontrolowanych przez państwo oraz dotacje na samorząd sędziowski i wiele lokalnych instytucji. Kilkanaście z nich przeznaczono do likwidacji, a niektóre krajowe instytuty, zajmujące się na przykład badaniem rynku pracy czy zjawisk społecznych, będą połączone. Ograniczenie finansowania dotyczy zaś 72 krajowych urzędów i instytucji.

Największe kontrowersje wywołała zapowiedź zamrożenia do roku 2013 pensji w sektorze publicznym. Zarobki zatrudnionych tam menedżerów o dochodach ponad 90 tys. euro zostaną obniżone o 5 procent. Gdy przekraczają one 150 tysięcy euro, redukcja wyniesie 10 procent.

Plan przewiduje ponadto podniesienie opłat za przejazd autostradami i wprowadzenie ich za przejazd niektórymi drogami szybkiego ruchu, na przykład obwodnicami wokół wielkich miast, które mają połączenia z autostradami.

Znacznych przychodów do budżetu rząd spodziewa się z planu zdecydowanej walki z plagą nielegalnego hazardu i oszustw podatkowych. Zamierza ją prowadzić na przykład poprzez bardzo skrupulatne kontrole stylu życia obywateli - pod lupę zostaną wzięci ci, którzy deklarują bardzo niskie dochody, a np. wysyłają dzieci do prywatnych drogich szkół, jeżdżą na kosztowne wakacje, mają luksusowe samochody i posiadłości.

Elementem walki z nielegalnymi dochodami jest także znaczne obniżenie - z 12,5 tys. do 5 tys. euro - sumy, jaką można płacić w gotówce. Chodzi o możliwość ustalenia źródła pochodzenia pieniędzy.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/195/t37827.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wloscy;dyplomaci;masowo;strajkowali;przeciw;cieciom,69,0,648517.html) Włoscy dyplomaci masowo strajkowali przeciw cięciom Ambasadę w Berlinie trzeba było zamknąć z braku personelu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/245/t47093.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/berlusconi;nasi;przeciwnicy;to;mistrzowie;paplaniny,227,0,647139.html) Berlusconi: Nasi przeciwnicy to mistrzowie paplaniny Premier Włoch pisze o wściekłej kampanii przeciw rządowi.
Tagi: brelusconi, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz