Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
ceny mieszkań
02.11.2013 07:00

We Wrocławiu ceny mieszkań spadają. A jak jest w innych miastach?

Wyróżnia się Warszawa. Tam średnia cena metra to aż 8.388 złotych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Maszewski/Reporter)

Średnie ceny mieszkań oferowanych przez deweloperów na rynkach większości polskich miast w trzecim kwartale tego roku były wyższe niż trzy miesiące wcześniej, bądź utrzymały się na dotychczasowych poziomach. W niektórych przypadkach ceny już teraz są wyższe niż przed rokiem.

Najmocniej wzrosły średnie ceny wzrosły w Poznaniu, gdzie w ujęciu kwartalnym zmieniły się aż o 3,1 proc. W stolicy średnia cena mieszkań oferowanych przez deweloperów wzrosła o 1,5 proc. kwartał do kwartału, zaś w Gdańsku o 1 procent.

Nieco lepiej jest na jednym z największych i najdroższych rynków pierwotnych, czyli w Krakowie. Tu średnia cena mieszkań wreszcie się ustabilizowała.

Najlepiej jest jednak we Wrocławiu, gdzie średnia cena spadła o 1,4 proc. Jest to również jedyny rynek, na którym zmiana w ujęciu rocznym była bardzo znacząca. Średnia cena w stolicy Dolnego Śląska wynosząca obecnie 5 915 zł/mkw. jest bowiem niższa o ponad 6 procent niż przed rokiem.

Średnia cena mieszkań deweloperskich we Wrocławiu spada sukcesywnie od kilku lat, przekładając się na skumulowany efekt, który trudno nie zauważyć. W ciągu ostatnich trzech lat średnia cena mieszkań na rynku pierwotnym spadła w tym mieście już o ponad 20 procent. W tym czasie istotnie zmienił się również sam rynek mieszkań deweloperskich we Wrocławiu, a w szczególności oferowany na tym rynku produkt - obecnie w znacznie większym stopniu ofertę stanowią tanie mieszkania w standardzie popularnym.

źródło: Dział Badań i Analiz firmy Emmerson Realty S.A .

W ujęciu rocznym na większości rynków pierwotnych średnie ceny mieszkań pozostają jednak wciąż niższe. Pomijając Wrocław, różnice nie są już jednak bardzo znaczące i sięgają od -1 proc. w Krakowie do -1,9 proc. w Gdańsku.

Na tym tle wyróżnia się Warszawa, w której średnia cena po wzroście odnotowanym w obecnym kwartale do poziomu 8 388 zł/mkw. jest wyższa już o 2 proc. niż rok wcześniej. Wyższy niż jeszcze 12 miesięcy wcześniej jest również poziom średniej ceny w Poznaniu. Po dużym wzroście odnotowanym w badanym kwartale, poziomowi średniej ceny w tym mieście jest już bliżej do analogicznej wartości w Krakowie, niż tak jak miało to miejsce przez długi czas we Wrocławiu.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: ceny mieszkań, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz