Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Węgiel brunatny to polskie złoto. Opinie ekspertów jednoznaczne

0
Podziel się:

Przewodniczący Rady Porozumienia Producentów Węgla Brunatnego Jacek Kaczorowski podkreślał, że obecnie węgiel brunatny w energetyce jest polskim paliwem strategicznym.

Węgiel brunatny to polskie złoto. Opinie ekspertów jednoznaczne
(jsw.pl)

O przyszłości, zagrożeniach i szansach dla wydobycia węgla brunatnego w Polsce dyskutowali m.in. senatorowie, eksperci i naukowcy na dzisiejszej konferencji. W ich ocenie węgiel brunatny to polskie złoto i należy to wykorzystać.

Dziś miała miejsce organizowana przez senacką Komisję Gospodarki Narodowej i Związku Pracodawców _ Porozumienie Producentów Węgla Brunatnego _ konferencja _ Rola i miejsce węgla brunatnego w krajowej energetyce XXI wieku _.

_ - Polska stoi na węglu i przez najbliższy czas będzie stała _ - mówił inaugurujący konferencję przewodniczący senackiej komisji gospodarki narodowej senator Marek Ziółkowski. _ Złoża mamy, możliwości techniczne mamy, mamy znakomite środowisko specjalistów, dlaczego tego nie wykorzystać _ - apelował.

Przewodniczący Rady Porozumienia Producentów Węgla Brunatnego Jacek Kaczorowski podkreślał, że obecnie węgiel brunatny w energetyce jest polskim paliwem strategicznym. Według danych PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, udział węgla brunatnego w produkcji energii elektrycznej w 2011 roku wyniósł 33 proc. przy 56 proc. udziale węgla kamiennego. Program Polityka Energetyczna Polski (PEP) do roku 2030 zakłada zapotrzebowanie na energię elektryczną w wysokości 201,8 TWh, a na energię elektryczną z węgla brunatnego - 42,3 TWh. _ Węgiel brunatny to najtańsze paliwo pierwotne _ - zaznaczył Kaczorowski.

Mówiąc o celach i wyzwaniach stojących przed górnictwem i energetyką wspomniał o modernizacji jednostek wytwórczych elektrownie, budowaniu nowych mocy przerobowych, utrzymaniu konkurencyjności oraz obniżenie emisji dwutlenku węgla w trakcie produkcji. Kaczorowski wskazał także na bariery w osiąganiu tych celów. Według niego są to przede wszystkim długotrwałe i skomplikowane procedury w procesach inwestycyjnych, trudne i uciążliwe konsultacje społeczne, a także pozyskiwanie pieniędzy na inwestycje.

Prof. Zbigniew Kasztelewicz w AGH wykazał, że zarzuty m.in. ekologów o to, że kopalnie odkrywkowe węgla brunatnego degradują środowisko, nie są w pełni uzasadnione. Przekonywał, że jest to stan przejściowy. _ Rekultywacja terenów jest przeprowadzana na bieżąco _ - podkreślał. Jak zauważył, w przypadku coraz to większego zapotrzebowania na wodę słodką i coraz większy problem z jej dostępnością, to właśnie byłe kopalnie, mogą być wykorzystywane jako sztuczne zbiorniki, mogą dać 5 mld m sześc. słodkiej wody . Jak dodał dr Wojciech Naworyta, w miejscach gdzie kiedyś rozpoczynano prace na odkrywkach, dzisiaj rosną 20-30 letnie lasy.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/186/m46778.jpg ) ] (http://tech.money.pl/ropa-bedzie-mniej-wazna-od-wegla-juz-wkrotce-0-1033828.html) *Przez nich będziemy spalać więcej węgla * Zużycie węgla rośnie tak szybko, że po 2025 r. surowiec ten może stać się ważniejszym źródłem energii niż ropa naftowa. Prof. Andrzej Greinert z Uniwersytetu Zielonogórskiego zwracał uwagę, że rozpoczęcie wydobycia węgla brunatnego może być szczególną szansą dla biednych regionów z zachodniej Polski, a szczególnie dla województwa lubuskiego, gdzie trwają konsultacje i dyskusje na temat powstania kopalni odkrywkowej w Gubinie. Jak zauważył, _ te rejony po 1945 roku zostały gospodarczo pokrzywdzone województwo lubuskie wytwarza stosunkowo mały PKB w sektorze przemysłu, bo jest to zaledwie 2,5 proc. w skali kraju. _

_ _

_ - Bez węgla brunatnego nie ma możliwości żeby tu coś się zmieniło _ - podkreślił. Jak przewidywał, za inwestycjami górniczymi, pojawią się w regionie nowe miejsca pracy, które przy wysokim bezrobociu są nieocenione. _ Jest to danie nowej jakości _ - zaznaczył. Według Porozumienia Producentów Węgla Brunatnego w Polsce rozpoznano ponad 150 złóż i obszarów węglonośnych, udokumentowano ponad 14 mld ton zasobów w złożach pewnych, ponad 60 mld ton w złożach oszacowanych, a możliwość występowania paliwa w obszarach potencjalnie węglonośnych ocenia się na 140 mld. ton. Głównymi ośrodkami wydobywczymi węgla brunatnego w Polsce są kopalnie: Bełchatów, Konin, Turów, Adamów i Sieniawa. Trwają konsultacje nad rozpoczęciem wydobycia w okolicach Gubina.

_ Porozumienie _ przewiduje, że ze względu na ilość, jakość i dostępność zasobów, węgiel brunatny będzie pełnił rolę strategicznego paliwa w polskiej energetyce w przedziale od 50 do nawet 100 lat.

Czytaj więcej w Money.pl
Kolejny śmiertelny wypadek w kopalni węgla Górnik zmarł w wyniku obrażeń, jakich doznał w trakcie opadu skał stropowych.
Górnicy czwarty dzień są uwięzieni pod ziemią Mężczyźni przebywają pod ziemią od czterech dni, gdy częściowo zawalił się szyb w nieczynnej kopalni złota i miedzi.
Przez nich będziemy spalać więcej węgla Zużycie węgla rośnie tak szybko, że po 2025 r. surowiec ten może stać się ważniejszym źródłem energii niż ropa naftowa.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)