Notowania

prezydencja w unii
28.06.2011 07:02

Węgry: Rząd zadowolony z prezydencji w UE

Węgierski rząd przyznaje jednak, że nie docenił siły europejskich partii politycznych, które ostro krytykowały ustawę medialną oraz nową węgierską konstytucję.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Neilhooting/CC/Flickr)

*Węgierskie władze przyznają jednak, że nie doceniły siły europejskich partii politycznych, które ostro krytykowały ustawę medialną oraz nową węgierską konstytucję. - _ Ale to nam nie uniemożliwiło pracy _ - zapewnia szef tamtejszego MSZ. *

_ - Nie szukaliśmy blasku reflektorów ani trofeów. Chcieliśmy dobrze wykonać naszą pracę i myślę, że ją wykonaliśmy _ - powiedział minister spraw zagranicznych Węgier Janos Martonyi.

Jutro Węgry kończą swe półroczne przewodnictwo w Radzie UE. Szef węgierskiej dyplomacji wyraził zadowolenie z bilansu prezydencji, mówiąc o ponad 100 osiągniętych porozumieniach, w tym 43 legislacyjnych.

Najbardziej spektakularne sukcesy to nowa procedura oceny budżetów narodowych (tzw. semestr europejski), co ma zapobiegać kryzysom długów w przyszłości, zakończenie negocjacji akcesyjnych z Chorwacją, porozumienie w sprawie oznakowania żywności czy nowe rozporządzenie dotyczące Frontex, zwiększające kompetencje i środki tej zajmującej się zarządzaniem zewnętrznych granic UE agencji z siedzibą w Warszawie.

Prezydencja węgierska rozpoczęła się jednak od ostrej krytyki spraw wewnętrznych na Węgrzech, a zwłaszcza rządzącej tam konserwatywnej partii Fidesz. Najwięcej kontrowersji wywołał projekt nowej ustawy medialnej, skrytykowany nie tylko przez węgierskie media, ale i międzynarodowe organizacje broniące wolności prasy, a także zmiana konstytucji.

O problemach węgierskiej prezydencji czytaj na następnej stronie

Martonyi przyznał, że węgierska prezydencja _ nie doceniła siły europejskich partii politycznych _. Odniósł się przede wszystkim do krytyki socjalistów w tych dwóch sprawach, które zostały przeniesione z Budapesztu na forum Parlamentu Europejskiego.

_ - Może to dobrze, że mamy polityczną debatę w Europie. Nie podobało mi się to, ale najważniejsze, że nie uniemożliwiło to nam pracy jako prezydencji _ - przyznał Martonyi. Jak dodał, Komisja Europejska dokładnie sprawdziła węgierską ustawę medialną i zaproponowała cztery poprawki, które zostały wprowadzone. - _ Dla mnie ta sprawa jest zamknięta _ - podkreślił. Odnosząc się do zmian w węgierskiej konstytucji, przyznał, że _ w pewnych kwestiach się nie zgodzimy _, w tym na krytykowane m.in. przez socjalistów odniesienie do chrześcijańskich korzeni w preambule nowej ustawy zasadniczej, która ma wejść w życie 1 stycznia 2012 roku.

Zdaniem ministra, na prezydencji Węgier skorzystali także obywatele kraju, zwykli Węgrzy. - _ Może ludzie nie są jeszcze zakochani w UE, ale ją trochę bardziej lubią. Doświadczenie prezydencji było użytecznie nie tylko, by pokazać, że Węgrzy radzą sobie w Europie, ale też, by przynieść Europę do mojego kraju _ - powiedział. Jak dodał, dzięki prezydencji było wiele programów radiowych i telewizyjnych o UE i ludzie lepiej zrozumieli, co się dzieje w Europie, i że jest to _ globalna odpowiedzialność _.

Pojutrze Polska obejmuje po Węgrzech półroczną prezydencję w Radzie UE. - _ Trzeba trzymać się kompetencji i obowiązków zapisanych w Traktacie (z Lizbony) i nie wychodzić poza _ - poradziła węgierska minister ds. europejskich Enikoe Gyoeri.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/60/t96060.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/litwa;chca;by;wegry;bronily;ich;praw,80,0,836944.html) Litwa: Chcą by Węgry broniły ich praw Polacy na Litwie zwrócili się do Viktora Orbana, premiera Węgier, które w tym półroczu przewodniczą Unii Europejskiej, z prośbą o obronę na forum unijnym praw polskiej mniejszości na Litwie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/59/t96059.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/putinizacja;wegier;europa;moze;pozalowac,133,0,743813.html) Putinizacja Węgier? Europa może pożałować Rząd Viktora Orbana atakuje instytucje, nad którymi nie ma kontroli - ostrzega Washington Post.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/11/t126987.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/koniec;prezydencji;belgii;pora;na;wegrow,237,0,740845.html) Koniec prezydencji Belgii. Pora na Węgrów Rząd w Brukseli ocenia pozytywnie swoją prezydencję, dobre oceny zbiera też w europejskiej prasie.
Tagi: prezydencja w unii, węgry, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz