Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Węgry wznawiają negocjacje z MFW i UE

0
Podziel się

Po ośmiu miesiącach węgierski rząd wznowił negocjacje z przedstawicielami Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Unii Europejskiej.

Węgry wznawiają negocjacje z MFW i UE
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)
bDZhEFed

Po ośmiu miesiącach węgierski rząd wznowił we wtorek w Budapeszcie negocjacje z przedstawicielami Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Unii Europejskiej w sprawie otwarcia nowej linii kredytowej dla Węgier w wysokości 15 mld euro.

Przed rozpoczęciem negocjacji premier Orban (na zdj.) powiedział telewizji publicznej MTV, że _ rozmowy będą trudne i nie zakończą się przed 25 lipca _. Premier podkreślił, że _ węgierska gospodarka znajduje się w dobrej kondycji _, a nowe kredyty mają jedynie _ przywrócić zaufanie zagranicznych inwestorów _ oraz _ obniżyć rentowność węgierskich obligacji _. Orban dodał, że Węgrzy chcą również _ zabezpieczyć swoją gospodarkę na wypadek pogłębienia się kryzysu w strefie euro _

_ - Mylą się ci, którzy sądzą, że potrzebujemy międzynarodowej pomocy. Nie pozwolimy, aby MFW mieszał się w nasze wewnętrzne sprawy i nie pójdziemy na takie ustępstwa, które zagroziłyby niezależności naszej gospodarki _ - zapowiedział szef węgierskiego rządu.

bDZhEFef

Minister gospodarki Gyorgy Matolcsy przyznał jednak, że w pierwszym kwartale br. węgierski PKB zmniejszył się o 1,3 proc. _ To najgorszy rezultat w UE po Grecji i Portugalii _ - ostrzegł na swoich stronach internetowych węgierski dziennik _ Nepszava _.

Aby utrzymać przyszłoroczny deficyt budżetowy w granicach 3 procent PKB, co było warunkiem wznowienia negocjacji, Węgry wprowadzą w przyszłym roku podatek od transakcji finansowych. Wzrosną również podatki dla sektora telekomunikacyjnego i energetycznego.

Zdaniem MFW perspektywy dla węgierskiej gospodarki są jednak niepewne, co jest wynikiem nieprzewidywalności rządowej polityki gospodarczej. Chodzi o przebudowę systemu prywatnych kas emerytalnych, jednorazową spłatę długów w walutach obcych po usztywnionym kursie, branżowe podatki kryzysowe i wprowadzenie liniowego podatku dochodowego dla osób fizycznych.

MFW uważa, że pomyślne zakończenie rozmów może tylko złagodzić tempo spadku gospodarczego Węgier w bieżącym roku.

bDZhEFel

Negocjacje przerwano w grudniu ubiegłego roku, kiedy deputowani węgierskiego parlamentu przegłosowali reformę banku centralnego, która - zdaniem przedstawicieli MFW i UE - ograniczyła jego niezależność. Parlament anulował kontrowersyjne przepisy dopiero 6 lipca.

Czytaj więcej w Money.pl

bDZhEFeG
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)