Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Węgrzy opodatkowali niezdrowe jedzenie. Dla zdrowia i pieniędzy

0
Podziel się

Od dzisiaj obowiązuje na Węgrzech podatek od żywności i napojów o wysokiej zawartości cukru, soli, węglowodanów oraz kofeiny. Ma on przynieść budżetowi 74 mln euro rocznie.

Węgrzy opodatkowali niezdrowe jedzenie. Dla zdrowia i pieniędzy
(anothersaab/CC/Flickr.com)
bEgClMmZ

Od dzisiaj obowiązuje na Węgrzech podatek od żywności i napojów o wysokiej zawartości cukru, soli, węglowodanów oraz kofeiny. Ma on przynieść budżetowi 74 mln euro rocznie.

Tzw podatek chipsowy, zwany też podatkiem hamburgerowym (choć hamburgerów nie obejmuje), dotyczy żywności paczkowanej, przede wszystkim napojów energetyzujących, chipsów i innych przekąsek, słonych i słodkich ciasteczek oraz pakowanych ciast.

Rząd premiera Viktora Orbana tłumaczy, że chce zmienić nawyki żywieniowe Węgrów, który spożywają za dużo tłuszczu, soli i cukru, co wywołuje liczne choroby.

bEgClMnb

Wysokość podatku to 5 forintów od litra słodzonego napoju, 250 forintów od litra napoju energetyzującego i 100-200 forintów od kilograma herbatników i ciast; jedno euro to 270 forintów. Nowy podatek nie dotyczy jednak wielu tradycyjnych produktów węgierskich takich jak salami, kiełbaski, kiszka, czy słonina.

Eksperci niepokoją się reperkusjami gospodarczymi wprowadzenia nowego podatku. Według dziennika gospodarczego _ Vilaggazdasad _ niemiecki właściciel zakładów Chio-chips może wycofać się z decyzji budowy na Węgrzech swojej nowej fabryki produkującej popcorn i przekąski. Gazeta pisze, że podobnie może postąpić producent napojów energetyzujących Hell.

Po co Węgrom podatek od chipsów? Czytaj w Money.pl:
[ ( http://static1.money.pl/i/h/243/t140019.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/wegierski;premier;ostrzega;przez;niebezpieczenstwem;dla;gospodarki,176,0,899248.html) Premier przyznaje: Możemy zbankrutować Viktor Orban ostrzegł, że Węgrom grozi poważne niebezpieczeństwo w związku z kryzysem zadłużenia eurostrefy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/245/t75509.jpg ) ] (http://manager.money.pl/news/artykul/zaplaca;podatek;od;chipsow;dla;zdrowia,164,0,871076.html) Zapłacą podatek od chipsów. Dla zdrowia Od września Węgry wprowadzą podatek chipsowy od żywności i napojów o wysokiej zawartości cukru, soli, węglowodanów oraz kofeiny.
bEgClMnC
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)