Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wojna w syrii
02.09.2013 09:07

Weiss: Konflikt w Syrii to wewnętrzna wojna arabska

- Izrael nie ma żadnych interesów w mieszaniu się do konfliktu w Syrii - uważa Szewach Weiss, były ambasador Izraela w Polsce.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Bartlomiej Miedzybrodzki/East News)

-_ Izrael nie ma żadnych interesów w mieszaniu się do konfliktu w Syrii _ - uważa Szewach Weiss, były przewodniczący Knesetu i były ambasador Izraela w Polsce, a obecnie dyrektor Centrum badań nad Współczesnym Izraelem na Uniwersytecie Warszawskim.

- _ To jest wojna wewnętrzna, arabska, na tle religijnym, etnicznym, plemiennym i tak dalej _ - mówi. Więc Izrael nie zamierza robić porządku w Syrii. Były ambasador podkreśla, że Izrael nie jest liderem demokratycznego świata, ale tez nie będzie przyglądał się biernie, jeśli Amerykanie zaatakują Syrię, bo Izrael jest najbliższym sojusznikiem Stanów Zjednoczonych.

Były ambasador uważa, że zwłoka z zapowiadaną przez Obamę akcją militarną w Syrii ma związek z decyzją brytyjskiego parlamentu. Jego zdaniem, możliwe, że brytyjski parlament w ostatniej chwili zatrzymał akcję militarną USA.

Szewach Weiss jest bardzo krytyczny wobec krajów Europy, które nic nie robią, aby rozwiązać konflikt w Syrii. Wskazuje, że opinia publiczna przyzwyczaiła się, że Stany Zjednoczone są służącym wolnego świata, mają go ratować podczas I wojny światowej, podczas II wojny światowej.

- _ Kto zburzył mur berliński? _ - pyta gość Jedynki. I odpowiada sam sobie: Solidarność, Reagan i Jan Paweł II. - _ Inaczej Europa do dzisiaj byłaby podzielona na Europę demokratyczną i Europę totalitarną. Klaskać i chwalić Europę za takie zachowanie ja bym nie mógł _ - deklaruje.

Weiss zwraca uwagę, że Żydzi są w konflikcie ze światem arabskim od 150 lat. W różnych starciach i wojna poległo 60 tysięcy ludzi, w tym 27 tysięcy Żydów. A w Syrii w ostatnich dwóch latach zginęło ponad 100 tysięcy ludzi.

Były ambasador podkreśla, że na Bliskim Wschodzie krzyżują się różne interesy, a są tam przynajmniej cztery regionalne mocarstwa. Turcja - 90 milionów mieszkańców i najsilniejsza armia w NATO, Egipt - 100 milionów mieszkańców,. Iran - ponad 70 milionów mieszkańców, Arabia Saudyjska z dobrze zorganizowanym lotnictwem i Izrael z ośmioma milionami mieszkańców.

Czytaj więcej w Money.pl
Ewentualny konflikt w Syrii. Polacy nie pojadą - _ Ja nie mam wątpliwości, że to są dobre intencje, ale nie mamy przekonania, że atak zbrojny może dzisiaj przynieść pożądane efekty _ - powiedział Tusk.
Syria jak beczka prochu. Chamenei ostrzega - _ Interwencja Stanów Zjednoczonych w Syrii byłaby katastrofą dla tego regionu _ - oświadczył najwyższy przywódca duchowo-polityczny Iranu ajatollah Sajed Mohammad Ali Chamenei.
Rosja apeluje do Syrii o współpracę Najpotężniejszy sojusznik Baszara el-Asada wezwał go, żeby umożliwił zbadanie miejsca domniemanego ataku chemicznego na przedmieściach Damaszku.
Tagi: wojna w syrii, izrael, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz