Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wenecja bez dużych statków. Mieszkańcy wymusili ważne zmiany

0
Podziel się:

Od listopada przyszłego roku będzie obowiązywać całkowity zakaz ruchu wycieczkowców powyżej 96 tysięcy ton.

Wenecja bez dużych statków. Mieszkańcy wymusili ważne zmiany
(Chiara Marra/CC/Flickr)
bFerwgfF

Za ważną decyzję dla przyszłości Wenecji uznano rozporządzenie rządu Enrico Letty, który po wielu protestach mieszkańców i władz miasta postanowił stopniowo ograniczyć ruch statków i promów w rejonie laguny. Są opinie, że można było zrobić więcej.

Rząd Letty odpowiedział na apele i petycje działającego w Wenecji komitetu _ Nie dla wielkich statków _, który od dawna domagał się stanowczo wprowadzenia zakazu wpływania morskich gigantów do historycznego centrum miasta. Jako argument wskazywano zarówno kwestie bezpieczeństwa, jak i ekologii.

Działacze komitetu pytali: co będzie, jeśli olbrzymi statek wycieczkowy ważący dziesiątki tysięcy ton ulegnie awarii i uderzy z całej siły w historyczne weneckie pałace?

bFerwgfH

Apele nasilili po katastrofie wycieczkowca Costa Concordia, do której doszło, gdy ta wielka jednostka podpłynęła za blisko wyspy Giglio i rozbiła się o podmorskie skały.

Zgodnie z decyzją rządu ruch morski w rejonie Wenecji będzie stopniowo redukowany począwszy od 1 stycznia przyszłego roku. Najpierw zakaz dotyczyć będzie ruchu promów w okolicach placu Świętego Marka. Jednocześnie zmniejszona zostanie o jedną piątą liczba statków wycieczkowych powyżej 40 tysięcy ton, które będą przybijać do nabrzeża w centrum.

Od listopada przyszłego roku będzie obowiązywać całkowity zakaz ruchu wycieczkowców powyżej 96 tysięcy ton.

To nasze pierwsze zwycięstwo, ale będziemy kontynuować batalię - tak decyzję rządu skomentował komitet _ Nie dla wielkich statków _, dając wyraźnie do zrozumienia, że nie jest w pełni usatysfakcjonowany wynikiem interwencji rządu w obronie Wenecji.

bFerwgfN
Czytaj więcej w Money.pl
Łowią samochody i wódkę Praca na kutrze to nie tylko ryby. Podczas połowów można wyciągnąć nawet nieboszczyka.
Korolec chwali stanowisko UE w sprawie... Ministrowie uzgodnili wspólną deklarację, której wymowa została złagodzona względem projektu, po kilku godzinach negocjacji w Luksemburgu.
Rewolucja w Wenecji. Będzie bezpiecznie Miejski wydział do spraw transportu opracował nowe zasady dla gondoli. Każda łódź musi być wyposażona w GPS. Urządzenie to ma służyć kontroli prędkości oraz trasy.
bFerwggi
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)