Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wezmą się za super- i hipermarkety

0
Podziel się:

Za zwiększeniem uprawnień inspektorów pracy i zaostrzeniem kar za łamanie prawa pracy opowiada się Główna Inspektor Pracy. Obecnie inspektor może nałożyć mandat w maksymalnej wysokości 1 tys. zł.

*Za zwiększeniem uprawnień inspektorów pracy i zaostrzeniem kar za łamanie prawa pracy opowiada się Główna Inspektor Pracy, Bożena Borys-Szopa. Obecnie inspektor może nałożyć mandat w maksymalnej wysokości 1 tys. zł. *
"Ukaranie właściciela wielkich sieci handlowych takim mandatem jest śmieszne, nie tylko z punktu widzenia wychowawczego, ale również jako środka represji" - powiedziała w środę minister Borys-Szopa na posiedzeniu sejmowej Komisji ds. Kontroli Państwowej.

Zdaniem minister Borys-Szopy, pożądane byłoby także, aby w treści ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy znalazł się jednoznaczny zapis" uprawniający inspektorów pracy do żądania np. raportów i rolek kasowych, ksiąg służb ochrony, raportów włączania i wyłączania systemów ochrony, logów komputerowych, gdyż inspektorzy po nie sięgają, by ustalić np. czas pracy pracowników.

Na posiedzeniu Komisji przedstawiono dane dotyczące ubiegłorocznej kontroli super- i hipermarketów, należących do 25 sieci handlowych. Skontrolowano m.in. Real, Auchan, Geant, Carrefour, Tesco, Castoramę, Makro Cash and Carry, Leroy Merlin.

_ Najczęściej stwierdzane nieprawidłowości to: nieudzielanie zaległych urlopów wypoczynkowych (w 54 proc. placówek), nieprawidłowe prowadzenie ewidencji czasu pracy (50 proc.), niepłacenie za godziny nadliczbowe (44 proc.). _Niektórzy pracodawcy nie przestrzegali także przepisów o pięciodniowym tygodniu pracy i o odpoczynku pracownika, w co trzeciej placówce stwierdzono nieprawidłowe zapisy w umowach o pracę, a w co czwartej - w świadectwach pracy.

Nieprawidłowości zanotowano także w organizacji i wyposażeniu pomieszczeń higieniczno-sanitarnych, składowaniu towarów i przy organizacji stanowisk pracy.

Inspektorzy pracy ujawnili 23 przypadki rażącego naruszenia przepisów powodujące bezpośrednie zagrożenie życia i zdrowia pracowników (było to głównie niedostosowanie środków transportu do wykonywanych prac) oraz 167 wykroczeń (większość to naruszenia przepisów bhp).

Z danych Inspekcji wynika, że realizowanych jest od 80 do 95 proc. zaleceń pokontrolnych Państwowej Inspekcji Pracy. Wyniki kontroli wskazują na poprawę przestrzegania prawa pracy w roku 2005 w porównaniu z rokiem 2004. Jednak - jak oceniła Inspekcja - nadal są niezadowalające.

Komisja ds. Kontroli Państwowej przyjęła także dezyderat skierowany do ministra sprawiedliwości w sprawie zwiększenia skuteczności kar nakładanych na pracodawcę.

"Komisja pragnie podkreślić, że obowiązujące przepisy są mało skuteczne, szczególnie w przypadku dużych, bogatych pracodawców (jak np. sieci supermarketów), którym nieraz bardziej opłaca się poniesienie odpowiedzialności za wykroczenie niż ponoszenie kilkadziesiąt razy większych nakładów na poprawę bezpieczeństwa pracy" - napisali posłowie. Zaapelowali do ministra o zmianę przepisów i zwiększenie ich represyjności.

gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)