Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wiarygodność kredytowa Polski na wysokim i stabilnym poziomie

0
Podziel się:

Zobacz, co prognozuje dla polskiej gospodarki amerykańska agencja Fitch.

Wiarygodność kredytowa Polski na wysokim i stabilnym poziomie
bFeqlMVx

Agencja ratingowa Fitch potwierdza rating kredytowy Polski na poziomie _ A minus _ - wynika z piątkowego komunikatu. Perspektywa ratingu jest stabilna.

_ - Polska gospodarka wykazuje znaczną odporność i stabilność. Fitch prognozuje, że realny wzrost PKB przyspieszy do 3 proc. w 2014 r. i 3,2 proc. w 2015 r. z 1,6 proc. w 2013 r., powyżej średniej dla strefy euro i regionu, ale nieco poniżej mediany dla ratingów kategorii 'A' _ - napisano w piątkowym komunikacie.

_ - Fitch prognozuje, że relacja długu publicznego do PKB w 2014 r. obniży się do 50 proc. (czyli okolic mediany ratingów kategorii +A+) z szacowanych 58 proc. w 2013 r. Wynikać to będzie z transferu SPW i innych instrumentów dłużnych, wartych 8,5 proc. PKB, z OFE i umorzenia SPW _

bFeqlMVz

_ - Fitch ocenia, że będzie to neutralne dla ratingu, gdyż zmniejszy również zasób aktywów na poczet przyszłych zobowiązań emerytalnych. Niemniej jednak, powinno to wygenerować oszczędności w obsłudze długu i transferach w ramach pierwszego filara systemu emerytalnego, które polski rząd szacuje na 1 proc. PKB rocznie. To powinno pomóc w sprowadzeniu deficytu sektora finansów publicznych tuż poniżej 3 proc. PKB (okolic mediany ratingów kategorii 'A') w 2015 r., z szacowanych 4,6 proc. w 2013 r. _ - dodano.

Agencja zakłada, że Trybunał Konstytucyjny nie uzna zmian w OFE za niezgodne z konstytucją.

Z komunikatu wynika, że poprawę ratingu lub jego perspektyw mógłby wywołać znaczny postęp w konsolidacji fiskalnej, obniżający deficyt budżetowy i wprowadzający relację długu do PKB na _ wyraźnie schodzącą _ ścieżkę, znaczniejsza redukcja miar długu zewnętrznego i trwała konwergencja dochodów ku średniej unijnej i mediany kategorii _ A _.

Z kolei pogorszenie ratingu lub jego perspektyw mogłoby być skutkiem znacznego luzowania fiskalnego, które zagroziłoby realizacji średnioterminowych celów deficytu budżetowego i redukcji długu oraz przedłużająca się słabość gospodarcza, wynikająca z krajowych lub zewnętrznych szoków.

bFeqlMVF

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

bFeqlMWa
giełda
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)