Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wicekanclerz Niemiec: UE częściowo winna kryzysu na Ukrainie

0
Podziel się:

Nie może to być usprawiedliwieniem dla działań Rosji wobec jej sąsiada - oświadczył dzisiaj wicekanclerz i minister gospodarki Niemiec Sigmar Gabriel (SPD).

Wicekanclerz Niemiec: UE częściowo winna kryzysu na Ukrainie
(Andrzej Barabasz/CC BY-SA 3.0/wikimedia commons)

_ Unia Europejska z pewnością też popełniła błędy, choć nie usprawiedliwia to zachowania Rosji _ - powiedział Gabriel niemieckiemu dziennikowi _ Rheinische Post _. _ Z pewnością nie było zręczne stworzenie na Ukrainie wrażenia, że musi ona wybierać między Rosją a UE. Ale powtarzam, nie było to i nie jest usprawiedliwieniem dla pogrążenia kraju w chaosie _ - dodał.

Agencja Reuters wyraża opinię, że ton wypowiedzi Gabriela kontrastuje z tonem chadeckiej kanclerz Angeli Merkel, która obciąża Rosję odpowiedzialnością za eskalację ukraińskiego kryzysu, który zatruwa stosunki między Moskwą a Zachodem.

W poniedziałek Merkel odrzuciła krytykę swego poprzednika na urzędzie kanclerskim Gerharda Schroedera (SPD), osobistego przyjaciela prezydenta Władimira Putina. Schroeder oświadczył, że podejście UE do Ukrainy i Rosji jest jedną z przyczyn ukraińskiego kryzysu.

W wypowiedzi dla _ Rheinische Post _ Gabriel podkreślił w kontekście kryzysu na Ukrainie, że za wszelką cenę trzeba uniknąć konfliktu zbrojnego. _ Ludzie boją się, że zostaną wciągnięci w konfrontację militarną _ - dodał.

Niemcy popierają nakładanie na Rosję sankcji w związku z kryzysem ukraińskim, ale zarówno Merkel, jak i socjaldemokraci podkreślają wagę poszukiwania równocześnie rozwiązania dyplomatycznego.

Szef niemieckiej dyplomacji Frank-Walter Steinmeier, również socjaldemokrata, przebywał we wtorek z wizytą w Kijowie i przyczynił się do zaaranżowania mających się rozpocząć w środę rozmów między politykami i ugrupowaniami obywatelskimi na Ukrainie.

_ Chodzi o stworzenie na Ukrainie warunków, w których kraj ten będzie mógł swobodnie i niezależnie zdecydować o swej przyszłości _ - powiedział Gabriel.

Czytaj więcej w Money.pl

Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)