Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wiceminister skarbu o fuzji GPW z giełdą wiedeńską

0
Podziel się:

Rafał Baniak podkreślił, że dużą zaletą parkietu wiedeńskiego jest obecność dużych firm.

Wiceminister skarbu o fuzji GPW z giełdą wiedeńską
(Labudzki/Reporter)
bEDrwovF

_ Pomysł ewentualnego połączenia giełdy warszawskiej z giełdą wiedeńską oceniamy jako interesujący, ale jest to obecnie jedna z opcji dla GPW i to nie jedyna - _ powiedział wiceminister skarbu Rafał Baniak. Dodał, że GPW prowadzi rozmowy z giełdą w Wiedniu.

_ - Jeśli chodzi o sam pomysł aliansu z parkietem wiedeńskim, to oceniamy go jako interesujący. Jest to dzisiaj jedna z opcji dla Giełdy Papierów Wartościowych, ale nie jedyna. Pozostaje oczywiście w sferze rozważań, natomiast nie ma w tym kierunku żadnego przesądzenia. Nadal możemy stawiać na rozwój organiczny, szukać partnera dla giełdy _ - powiedział w środę Baniak, odpowiadając w Sejmie na pytania posłów dotyczące ewentualnej konsolidacji giełdy warszawskiej z giełdą wiedeńską.

Baniak podkreślił, że dużą zaletą parkietu wiedeńskiego jest obecność dużych firm. _ Jeżeli jednak chcemy rozważać współpracę, musimy pomyśleć o synergiach, w tym o synergiach kosztowych. Ale prosiłbym zwolnić z obowiązku poddawania dzisiaj analizie tychże synergii - niech to będzie zadaniem specjalistów wynajętych do tego celu, niech to będzie zadaniem samej spółki _ - zaznaczył wiceminister.

bEDrwovH

Dodał jednak, że ewentualna fuzja może przynieść korzyści w postaci synergii kosztowych. _ I to w zasadzie jest najpoważniejszy powód ewentualnej transakcji. Gdyby szukać efektów synergii, to właśnie leży ona po stronie kosztowej _- wskazał wiceminister.

Jak poinformował Baniak, warszawska giełda prowadzi rozmowy z giełdą wiedeńską. _ Ostateczne decyzje będą podejmowane na poziomie właścicielskim. Dzisiaj nie ma jeszcze odpowiedzi na to pytanie. Współpraca z giełdą jest na pewno opcją, która wymaga poważnego rozważenia, ale cały czas z tyłu głowy mamy główną ideę, czyli budowanie właśnie w Warszawie centrum kapitałowego dla naszego regionu, przy zachowaniu tych wszystkich walorów, jakie GPW dzisiaj posiada _ - podkreślił.

Jego zdaniem główne pytanie, na jakie obecnie należy odpowiedzieć, to co zrobić, żeby zachować te walory, które do tej pory odróżniały warszawski parkiet od pozostałych rynków, a także co zrobić, aby był on dalej atrakcyjny m.in. dla inwestorów.

Baniak przypomniał, że warszawska Giełda Papierów Wartościowych jest największą krajową giełdą instrumentów finansowych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, a także jedną z najszybciej rozwijających się giełd w Europie. Dodał, że z danych na koniec ub.r. wynika, iż warszawska giełda była liderem w tym regionie Europy pod względem kapitalizacji notowanych spółek i wartości obrotów akcjami.

bEDrwovN

_ - Misją ministra skarbu jest kontynuacja budowy polskiego rynku kapitałowego w taki sposób, by wzmacniać polską gospodarkę, aby GPW również w przyszłości była mechanizmem służącym w największym stopniu mobilizacji kapitału dla przedsiębiorstw _ - podkreślił wiceminister.

Co z przeszkodami w sprawie ewentualnej fuzji? Od 15 kwietnia br. na warszawskiej giełdzie działa nowy system UTP. Z kolei w Wiedniu od lat istnieje system Xetra. Trzy lata temu wdrożono go w Lublanie, w ubiegłym roku w Pradze, a pod koniec tego roku zacznie działać również w Budapeszcie (austriacka Wiener Boerse posiada od 2004 r. większość udziałów na węgierskiej giełdzie, a od 2008 r. także na giełdach w Czechach i Słowenii). Trudno by duży parkiet składający się z wielu giełd, dysponujących różnymi systemami obrotu.

Czytaj więcej w Money.pl

bEDrwowi
giełda
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)