Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Więcej dłużników trafi na "czarne listy"

0
Podziel się:

Wszyscy wierzyciele będą mogli zgłaszać dłużników do Biura Informacji Gospodarczej.

Więcej dłużników trafi na "czarne listy"
(Sjgh/Dreamstime)

Samorządy, zakłady komunalne, fundacje będą mogły informować Biuro Informacji Gospodarczej o zaległych zobowiązaniach finansowych - to przewiduje ustawa o udostępnianiu informacji gospodarczych.

Informacje o zobowiązaniach będą przekazywane przez wszystkich wierzycieli. Obowiązujące w tej chwili przepisy pozwalają tylko niektórym przedsiębiorcom na zgłaszanie do BIG informacji o zaległych zobowiązaniach.

Tymczasem z zatorami finansowymi borykają się na co dzień także m.in. jednostki samorządu terytorialnego, zakłady komunalne, fundacje oraz stowarzyszenia.

[

Gminy nie radzą sobie z dłużnikami ]( http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/gminy;nie;radza;sobie;z;dluznikami,174,0,585646.html )
Dzięki tym rozwiązaniom sytuacja gmin może się poprawić. Otrzymają one informację o dłużnikach niespłacających komunalnych czynszów czy nieuiszczających opłat za wywóz śmieci.

Informacje do biur będą mogli przekazywać również tzw. wierzyciele wtórni, którzy nabyli wierzytelności np. od banku. Ma to podnieść wiarygodność całego systemu informacji gospodarczej. Do tej pory w momencie zbycia wierzytelności przez bank informacja o niespłaconych zobowiązaniach znikała z rynku.

Nowe przepisy m.in. usprawnią współpracę między BIG a Biurem Informacji Kredytowej, a także poprawią ochronę wierzycieli.

ZOBACZ TAKŻE:

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)