Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Więcej inwestorów w strefach. Ale wydają znacznie mniej

0
Podziel się

W tym roku liczba zezwoleń na działanie w SSE wzrośnie.

Więcej inwestorów w strefach. Ale wydają znacznie mniej
(Zhang Lianxun/Dreamstime.com)
bDzrajtx

Po kryzysowym 2009 r. w tym roku inwestorzy zaczęli wracać do specjalnych stref ekonomicznych - wynika z raportu firmy doradczej KPMG. W porównaniu do 2009 r., w tym roku w strefach będzie wydanych więcej pozwoleń i wzrośnie zatrudnienie, a nakłady inwestycyjne zmniejszą się.

** Jak wynika z raportu, w tym roku liczba pozwoleń na prowadzenie działalności w strefach wzrośnie o 27 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem. W 2009 r. było ich 131, a według prognoz przedstawionych w opracowaniu, w 2010 r. będzie ich 166. - _ Wygląda na to, że po spowolnieniu spowodowanym światowym kryzysem w 2009 r., inwestorzy zaczęli wracać do stref _ - powiedział Strojny. Najwięcej zezwoleń - po 22 - mają wydać strefy łódzka i wałbrzyska.

Według autorów opracowania, w tym roku zatrudnienie w strefach w porównaniu z 2009 r. wzrośnie o 8 proc. _ - Oznacza to około 17 tys. nowozatrudnionych osób. Należy pamiętać, że na jedno miejsce pracy w strefie przypadają średnio dwa miejsca pracy poza nią, czyli razem może to być nawet około 50 tys. nowych miejsc pracy _ - powiedział Paweł Barański, dyrektor w departamencie doradztwa podatkowego KPMG. Oznacza to także powrót do poziomu zatrudnienia sprzed kryzysu.

bDzrajtz

Przedstawiciele KPMG wyjaśnili, że za większą liczbą wydanych pozwoleń i zwiększonym zatrudnieniem nie pójdą zwiększone nakłady inwestycyjne. Strefy szacują, że w porównaniu do 2009 r. spadną one o około 30 proc. i wyniosą około 6,8 mld zł, wobec 9,9 mld zł w całym 2009 r.

Jak wyjaśnił Barański, jest to spowodowane m.in. tym, że kryzys zmienił podejście stref do przedsiębiorców. Teraz strefy kierują swoją ofertę do średnich przedsiębiorstw, które dokonują mniejszych inwestycji niż wielkie koncerny. _ - Warto zauważyć, że wiele zezwoleń jest wydawanych firmom, które już w strefach działają, czyli nie budują fabryki od podstaw, tylko np. uruchamiają nową linię produkcyjną. Te inwestycje nie są więc tak kapitałochłonne _ - dodał.

Autorzy raportu przepytali też przedsiębiorstwa pod kątem ich zadowolenia z działalności w strefach. Ponad 90 proc. firm uznaje decyzję o rozpoczęciu działalności w strefie za słuszną, tyle samo poleciłoby swoją strefę kontrahentowi. Przedsiębiorcy najczęściej skarżą się na niejasność i zawiłość przepisów podatkowych. Mają problem m.in. z wyliczeniem zwolnienia od podatku.

Firmy działające w strefach są przekonane, że nadchodzące miesiące będą dla nich korzystne. Na postawione przez autorów opracowania pytanie, czy 2011 r. będzie lepszy niż 2010 r., 86 proc. odpowiedziało twierdząco.

bDzrajtF
bDzrajua
inwestycje
wiadomości
Źródło:
KOMENTARZE
(0)