Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Więcej pracowników dla opodatkowanych kartą - Komisja Finansów

0
Podziel się:

Posłowie z sejmowej Komisji Finansów Publicznych poparli rozszerzenie liczby osób, których zatrudnienie nie stanowi przeszkody do opodatkowania w formie karty podatkowej lub nie powoduje zwiększenia wysokości podatku

.

We wtorek Komisja Finansów Publicznych rozpatrywała sprawozdanie Nadzwyczajnej Podkomisji Finansów Publicznych w sprawie rządowego projektu ustawy nowelizującej ustawę o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Projekt tej ustawy pozostaje w bezpośrednim związku z przyjętym na początku marca 2001 roku 'Harmonogramem dodatkowych działań Rządu na rzecz wspierania przedsiębiorczości i powstawania nowych miejsc pracy'.

Proponuje się, by ilość zatrudnionych osób została zwiększona:

- z jednego do czterech absolwentów skierowanych przez urząd pracy do odbywania stażu,

- z trzech do sześciu pracowników w przypadku pracodawców prowadzących działalność gospodarczą na terenie gmin dotkniętych wysokim bezrobociem strukturalnym,

- z dwóch do pięciu pracowników w przypadku osób prowadzących gospodarstwo rolne i wykonujących równocześnie pozarolniczą działalność gospodarczą w miejscowości do 5.000 mieszkańców.

Ponadto pracodawca opodatkowany w formie karty podatkowej mógłby zatrudnić trzech bezrobotnych (zarejestrowanych co najmniej od 6 miesięcy) lub absolwentów zarejestrowanych w urzędzie pracy,

Zaproponowane rozwiązania mają na celu stworzenie pracodawcom opłacającym podatek dochodowy w formie karty podatkowej korzystnych warunków do zwiększania zatrudnienia osób bezrobotnych i absolwentów oraz pobudzenie przedsiębiorczości na terenach dotkniętych bezrobociem strukturalnym.

Jednocześnie proponuje się wykreślić przepis umożliwiający nie wliczanie do stanu zatrudnienia osób pobierających renty i emerytury. Zdaniem autorów projektu stwarzanie preferencji z tytułu zatrudnienia emerytów i rencistów, tj. osób posiadających dochody nie jest uzasadnione.

Posłowie z komisji finansów publicznych, w porównaniu ze sprawozdaniem komisji nadzwyczajnej, przesunęli datę obowiązywania przepisów ustawy dotyczących emerytów i rencistów na 1 stycznia 2002 roku. Pozostałe przepisy mają wejść 14 dnia po ogłoszeniu.

podatki
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)