Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
białoruś
20.06.2013 17:26

Więcej sprzedajemy na Białoruś

Polski eksport w ubiegłym roku wzrósł o 6 proc., a eksport białoruski spadł o 16 proc. i wyniósł 900 mln.

Podziel się
Dodaj komentarz
(selensergen/iStockphoto)

Polsko-białoruskie obroty handlowe spadły w 2012 r. o 4 proc. w porównaniu z 2011 r. i wyniosły 2,3 mld dolarów, powiedział w czwartek podczas konferencji prasowej w Mińsku kierownik wydziału promocji handlu i inwestycji ambasady RP, Wiesław Pokładek.

Polski eksport w ubr. wzrósł o 6 proc., a eksport białoruski spadł o 16 proc. i wyniósł 900 mln. Negatywna dynamika wymiany handlowej utrzymywała się też w ciągu pierwszych 4 miesięcy tego roku - dodał Pokładek.

_ - Zakładamy, że obroty utrzymają się (red.) w granicach 2,5 mld, bo wszystkie działania państwa białoruskiego idą w kierunku ograniczenia importu, promowania swojej produkcji i uruchamiania zapasów, których wielkość przekracza miesięczną produkcję _ - podkreślił.

Zwrócił uwagę, że niska dynamika wymiany handlowej z Białorusią dotyczy nie tylko Polski, lecz także innych państw, w tym Rosji, która w sierpniu ubiegłego roku została członkiem Międzynarodowej Organizacji Handlu (WTO).

Polskie inwestycje na Białorusi wzrosły w ubiegłym roku o 50 proc. i wyniosły 126,8 mln dol., przy czym na inwestycje w produkcję przypadało około 14 mln, co oznacza spadek o 27,5 proc. w porównaniu z rokiem 2011. Pozostałe środki to kredyty i pożyczki udzielane przez Polskę i polskie przedsiębiorstwa firmom z polskim kapitałem, które działają na Białorusi.

Na Białorusi według stanu z grudnia 2012 r. działało 531 firm z polskim kapitałem.

Firma Prochem z Warszawy przeprowadzi modernizację zakładu wosku ziemnego w Świsłoczy w obwodzie grodzieńskim na Białorusi. Projekt wartości prawie 50 mln euro zostanie sfinansowany przez BGK - powiedział w czwartek PAP Pokładek.

_ - Projekt sfinansuje BGK, ze strony białoruskiej gwarantuje go Biełarusbank, a wykonawcą jest Prochem z Warszawy _ - dodał.

Radca podkreślił, że jest już podpisana umowa kredytowa ws. tego projektu. Rozpoczęły się prace projektowe, a modernizacja ma się zakończyć w 2016 r.

Czytaj więcej w Money.pl
Przez kryzys w UE tracimy kontrakty handlowe O prawie 15 proc. spadła w zeszłym roku wymiana handlowa Polski z Japonią.
Co Atlas ma wspólnego z Białorusią Białoruska firma Tajfun z Grodna, w której udziały ma Atlas, wybuduje na Białorusi nowy zakład pod Mińskiem.
Białoruś uniemożliwia obywatelom podróże Rzecznik białoruskiego MSZ Andrej Sawinych oświadczył dziś, że Białoruś na razie nie planuje wprowadzenia w życie umowy o małym ruchu granicznym z Polską.
Tagi: białoruś, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz