Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wiedzą co jest źródłem EHEC, ale bakteria wciąż zabija

0
Podziel się:

Dwie kolejne osoby zmarły w Niemczech w wyniku zatrucia wywołanego groźnym szczepem pałeczki okrężnicy.

Wiedzą co jest źródłem EHEC, ale bakteria wciąż zabija
(PAP/EPA)

Liczba śmiertelnych ofiar zmutowanej bakterii E-coli wzrosła w Niemczach do 34. Poinformował o tym Instytut Roberta Kocha, nadzorujacy bezpieczeństwo bakteriologiczne w tym kraju. Oznacza to, że zmarły tam kolejne trzy osoby zarażone baterią E-coli.

Nie podano żadnych informacji na temat dwóch ostatnich ofiar śmiertelnych. Rzecznik Instytutu Kocha, informując o kolejnych śmiertelnych ofiarach, podkreślił równocześnie, że powstrzymany został rozwój infekcji, która w całych Niemczech dotknęła ponad 4000 osób.

Na 34 osoby zmarłe w Niemczech, zgon 22 był spowodowany zespołem hemolityczno-mocznicowym (HUS). Jedyną ofiarę śmiertelną poza Niemcami odnotowano w Szwecji.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zarejestrowała 3255 potwierdzonych lub podejrzanych przypadków zakażeń w 16 krajach. W niemal wszystkich przypadkach osoby chore miały kontakt z Niemcami.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/208/t125136.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/felieton/artykul/plaskon;niemiecka;bakteria;w;fazie;enigmatic,130,0,849282.html) Płaskoń: Niemiecka bakteria w fazie enigmatic
W sobotę niemieckie władze sanitarne potwierdziły, że źródłem zakażenia były kiełki pochodzące z uprawy ekologicznej Gaertnerhof w Bienenbuettel w Dolnej Saksonii. Minister rolnictwa Dolnej Saksonii Gert Lindemann oświadczył jednak w sobotniej prasie, że _ uprawa zachowywała wysokie standardy sanitarne _ i _ według wszelkiej dostępnej wiedzy _ nie doszło tam do uchybień.

Instytut Roberta Kocha rekomenduje wstrzymanie się od jedzenia kiełków do momentu wydania nowego zalecenia. Ostrzeżenie przed spożywaniem ogórków, pomidorów i sałaty zniesiono w Niemczech w piątek.

Rosjanie wciąż nie odpowiedzieli jednoznacznie czy zniosą embargo

Komisja Europejska nie dostała jeszcze od Moskwy odpowiedzi w sprawie certyfikatów, na podstawie których ma być zniesione rosyjskie embargo na import warzyw i owoców z Unii. Urzędnicy muszą uzgodnić projekt specjalnych świadectw unijni wspólnie z rosyjskimi ekspertami.

System certyfikatów uzgodniono na zakończonym w piątek szczycie Unia Europejska - Rosja w Niżnym Nowogrodzie. Przedstawiciele Komisji mówili wówczas, że zamierzają do poniedziałku porozumieć się w tej sprawie z władzami w Moskwie. Czekają więc teraz na odpowiedź, ale Rosjanie na razie milczą. Świadectwa mają gwarantować bezpieczeństwo produktów i określać region, z którego pochodzą - tłumaczy rzecznik Komisji Frederic Vincent.

To oznaczałoby, że na przykład polscy eksporterzy mieliby dostęp do rosyjskiego rynku, bo w ich produktach nie wykryto groźnej dla zdrowia bakterii e.coli. Rosyjskie embargo na import warzyw i owoców z Unii i spadek ich sprzedaży we Wspólnocie w związku z epidemią spodowały wielomilionowe straty. Rolnicy w Polsce mówią o 22. milionach złotych, w sumie straty producentów z całej Unii szacuje się na ponad 500 milionów euro. Producenci mogą ubiegać się o odszkodowanie z unijnego budżetu, ale tylko częściowe. Do końca miesiąca powinni wysyłać wnioski do Komisji w tej sprawie.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/0/t141824.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/niemcy;sa;pewni;kielki;zrodlem;zjadliwej;bakterii,120,0,849528.html) Niemcy są pewni: Kiełki źródłem zjadliwej bakterii Zdaniem biologów, zjadliwy szczep bakterii pochodzi z ekologicznej fermy w Dolnej Saksonii.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/223/t141791.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/bakteria;e;coli;u;kolejnej;pacjentki;w;polsce,246,0,849398.html) Bakteria E.coli u kolejnej pacjentki w Polsce Bakterię wykryto u kobiety z Giżycka. Niemcy potwierdzają, że źródłem epidemii są kiełki fasoli.
[ ( http://www.iwoman.pl/i/art/44/t141612.jpg ) ] (http://www.iwoman.pl/zdrowie/zyj-zdrowo/bakterie;e;coli;-;jak;z;nimi;walczyc,198,0,847814.html) Bakterie E. coli - jak z nimi walczyć Bakterie żyją na świecie od ponad 3 miliardów lat. Szczepy niszczone przez antybiotyki, mutują i uodparniają się na leki.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)