Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Większość osób wyjeżdżających z Polski uzasadnia wyjazd niską płacą oraz brakiem perspektyw rozwoju

0
Podziel się:
Większość osób wyjeżdżających z Polski uzasadnia wyjazd niską płacą oraz brakiem perspektyw rozwoju

Dane opisujące sytuację gospodarczą Polski po pierwszym kwartale 2005 r. nie napawają optymizmem. Bezrobocie nadal utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie (ok. 19 proc.). Przyczyny wysokiego bezrobocia w Polsce są znane i różnorodne: poczynając od skutków procesu prywatyzacji, klinu podatkowego, kończąc na niedokończonym procesie transformacji gospodarczej i restrukturyzacji finansów państwa.

Nieważne, który z tych powodów jest najważniejszy, ważne jest to, że w Polsce zaczyna się swego rodzaju proces drenażu mózgowego. Szczególnie widać to w sektorze medycznym: lekarze i pielęgniarki masowo wyjeżdżają z Polski do Wielki Brytanii, Szwecji i krajów, które nie mają moratorium na zatrudnianie Polaków po rozszerzeniu UE o 10 nowych członków.

W Polsce nie ma wiarygodnych danych dotyczących liczby Polaków, którzy wyjechali. Brytyjski Urząd ds. Imigracji przyznał się do błędu, kiedy okazało się, że z nowych krajów UE do Wielkiej Brytanii przyjechało 176 tys. osób w pierwszych 11 miesiącach po rozszerzeniu. Urząd prognozował rok temu, że z nowych krajów UE przyjedzie do Wielkiej Brytanii tylko 13 tys. osób w pierwszym roku po rozszerzeniu. Najciekawszy jest fakt, że z tych 176 tys. osób, 100 tys. przyjechało z Polski, przy czym 80 proc. z nich jest wieku 18-34 lat.

Co zrobić, aby zatrzymać tę masowa emigrację z Polski? Trzeba stworzyć nowe miejsca pracy, które zapewnią godziwe pensje. Większość osób wyjeżdżających z Polski uzasadnia wyjazd właśnie niską płacą oraz brakiem perspektyw rozwoju. Najważniejsze jest to, by rząd poprawił sytuację w Polsce. Mówi się o przykładzie Nokii, ale w Polsce trudno coś takiego zrealizować, ponieważ brakuje współpracy między światem naukowym a biznesem. Może rozwiązanie tego problemu przyniesie wprowadzenie rozwiązań systemowych?

Przykład Irlandii dowodzi, że: po pierwsze musi zaistnieć ponadpartyjna zgoda co do systemu gospodarczego, w szczególności dotycząca pobudzenia aktywności gospodarczej, czyli ułatwień podatkowych, usunięcia klinu podatkowego oraz ułatwień w prowadzeniu działalności gospodarczej. Po drugie, zachęcić inwestorów (krajowych i zagranicznych) do rozwijania działalności w tzw. greenfield. Po trzecie, restrukturyzować system finansowania budżetu państwa, mając na uwadze, że ludzie nie mogą być na garnuszku rządu.

Takie działania miałyby na celu pobudzenie przedsiębiorczości wśród Polaków, bez jednoczesnego ich uwiązania różnymi przepisami oraz uwolnienia budżetu państwa od tzw. sztywnych wydatków. W tych warunkach pojawienie się polskiej Nokii byłoby łatwe. Mogą być to na przykład różnorodne usługi oraz nowoczesne rozwiązania w dziedzinie biotechnologii.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)