Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Większy PKB w 2002 r.

1
Podziel się:

Wiceprezes Głównego Urzędu Statystycznego Halina Dmochowska powiedziała w czwartek, że GUS może podwyższyć wcześniejsze szacunki wzrostu gospodarczego w 2002 roku o 0,1 pkt proc., z 1,3 proc. podawanych wcześniej

.

Powodem jest zmiana nominalnej wartości PKB za 2002 wobec wcześniejszych szacunków.

"W ujęciu nominalnym PKB w 2002 roku wyniósł 772,2 mld zł, to oznacza, że jest o 2,8 mld zł więcej niż szacowaliśmy w styczniu. Ta skala zmian powoduje zmianę dynamiki. Będzie to w granicach 0,1 pkt. proc." - powiedziała na czwartkowej konferencji prasowej wiceprezes GUS.

Wcześniej GUS szacował, że wzrost w 2002 roku wyniesie 1,3 proc. PKB. Według pierwszego szacunku GUS wartość PKB wypracowanego w 2002 roku wyniosła 772,2 mld zł. GUS informował w styczniu, że wartość PKB w czterech kwartałach 2002 roku w cenach bieżących wyniosła około 769,4 mld zł.

Wiceprezes dodała, że przeszacowaniu uległa produkcja w rolnictwie oraz nastąpił nieco mniejszy spadek w inwestycjach. Nieco wyżej GUS wyszacował także wpływ deficytu sektora finansów publicznych i wpływ budżetu.

"Sądzę, że w spożyciu nie powinno być istotnej zmiany" - dodała Dmochowska.

Zdaniem Dmochowskiej korekcie mogą ulec także dane kwartalne.

Według ostatnich danych, PKB w pierwszym kwartale 2002 roku wzrósł o 0,4 proc., w drugim o 0,8 proc., w trzecim przyspieszył do 1,6 proc., a w czwartym do 2,1 proc. Wiceprezes GUS Janusz Witkowski potwierdził w czwartek, że II kwartał tego roku będzie lepszy niż I kwartał.

"Liczę, że II kwartał będzie korzystniejszy w sensie wzrostu gospodarczego niż kwartał I. Można odnotować więcej symptomów ożywienia gospodarczego, co by oznaczało, że obserwujemy przyspieszenie tempa wzrostu w II kwartale tego roku" - powiedział Witkowski.

Zdaniem Witkowskiego silniejsze symptomy ożywienia można zauważyć w przemyśle i usługach rynkowych, ze szczególnym uwzględnieniem handlu i transportu.

Wcześniej GUS szacował, że w I kwartale tego roku wzrost będzie nie wyższy niż w IV kwartale ubiegłego roku, kiedy wyniósł 2,1 proc.

W ostatniej ankiecie PAP ekonomiści szacują, że wzrost PKB w I kwartale wyniósł 2,11 proc., a w II kwartale PKB wzrósł o 2,55 proc. Prognozy wzrostu PKB w całym 2003 roku wynoszą obecnie średnio 2,8 proc.

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(1)
Wuhu
2 lata temu
W tym roku ja się urodziłem