Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wielka Brytania: Ceny energii będą dwa razy wyższe niż w Niemczech

0
Podziel się:

Do 2016 roku hurtowe ceny energii w Wielkiej Brytanii mogą osiągnąć poziom niemal dwukrotnie wyższy, niż na rynku niemieckim - wynika z analiz banku Credit Suisse.

Wielka Brytania: Ceny energii będą dwa razy wyższe niż w Niemczech
(no_limit_pictures/iStockphoto)
bEBXKDMB

Do 2016 roku hurtowe ceny energii w Wielkiej Brytanii mogą osiągnąć poziom niemal dwukrotnie wyższy, niż na rynku niemieckim - wynika z analiz banku Credit Suisse. Winę za taki stan ponosi przede wszystkim nowy podatek węglowy.

Eksperci z Credit Suisse uważają, że już w 2016 roku hurtowe ceny energii w Wielkiej Brytanii będą wyższe od niemieckich aż o 85 proc. W tej chwili różnica ta wynosi około 25 proc.

Z szacunków banku wynika również, że sytuacja, w której ceny energii w Wielkiej Brytanii są wyższe od niemieckich utrzyma się przez przynajmniej 7-10 lat.

bEBXKDMD

Przyczyną tak gwałtownego rozjechania się hurtowych cen energii w obu krajach ma być wprowadzony w tym roku nowy poziom tzw. podatku węglowego w Wielkiej Brytanii. Przewiduje on, że za każdą tonę wyemitowanego dwutlenku węgla trzeba zapłacić prawie 5 funtów podatku.

Na niekorzyść brytyjskiej energetyki działa również fakt niemożności importowania dużych ilości energii z Europy kontynentalnej i skorzystania w ten sposób z korzystnej relacji cenowej.

Rosnące w szybkim tempie ceny energii pozytywnie wpływają jednak na ceny akcji brytyjskich spółek energetycznych. Notowane na londyńskiej giełdzie firmy z tego sektora zanotowały w ciągu ostatnich 18 miesięcy wzrost kursu swoich akcji średnio o 28 proc. Na rynkach krajów Europy kontynentalnej ceny akcji spółek energetycznych spadły w tym czasie o średnio 4 procent.

Czytaj więcej w Money.pl
Brytyjski rząd walczy z niedoborami prądu Prace nad prawem energetycznym przeniosły się z Izby Gmin do Izby Lordów.
Ceny energii elektrycznej w Belgii jednymi z najwyższych w Europie Są wyższe niż we Francji, Wielkiej Brytanii czy Holandii.
Możemy płacić mniej za prąd, nie korzystamy Według branży energetycznej, sprzedawcy energii nie konkurują z sobą, bo trudno jest im zejść poniżej maksymalnej taryfy ustalanej przez Urząd Regulacji Energetyki.
bEBXKDNe
energia
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)