Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
bank of england
26.11.2012 19:46

Wielka Brytania: Kanadyjczyk będzie nowym szefem Bank of England

Nowym szefem (gubernatorem) Bank of England, banku centralnego Wielkiej Brytanii, został mianowany prezes banku centralnego Kanady Mark Carney.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Nowym szefem (gubernatorem) Bank of England, banku centralnego Wielkiej Brytanii, został mianowany prezes banku centralnego Kanady Mark Carney - poinformował w Izbie Gmin brytyjski minister finansów George Osborne.

Carney, którego mianowanie jest sporym zaskoczeniem, obejmując funkcję gubernatora Bank of England zostanie najważniejszą, niewybieralną w drodze głosowania osobą publiczną w Wielkiej Brytanii - pisze dziennik _ Financial Times _.

Wybór Carneya jest o tyle niespodzianką, że faworytem w wyścigu o to stanowisko był wicegubernator Paul Tucker, uznawany za naturalnego następcę sir Mervyna Kinga, obecnego szefa banku centralnego, którego kadencja kończy się w lecie - pisze AFP. AP zwraca uwagę, że po raz pierwszy funkcję tę obejmie w Wielkiej Brytanii cudzoziemiec.

_ - Jest on po prostu osobą najlepszą, najbardziej doświadczoną i najlepiej wykwalifikowaną, by zostać następnym gubernatorem Bank of England i pomóc brytyjskim rodzinom i przedsiębiorcom w tym trudnym gospodarczo okresie _ - powiedział brytyjskim deputowanym Osborne.

Nowy gubernator Bank of England będzie odpowiedzialny za przejęcie przez bank centralny nadzoru bankowego oraz kontrolowanie popytu, inflacji, stabilności systemu finansowego oraz kondycji poszczególnych banków i firm ubezpieczeniowych - wyjaśnia _ FT _.

Dziennik podkreśla, że _ głos Carneya będzie należał do być może najważniejszych _ na brytyjskiej scenie politycznej.

Decyzję o wyborze Carneya minister finansów ogłosił w parlamencie, ale dopiero formalne mianowanie go gubernatorem Bank of England przez królową zakończy oficjalnie proces wyboru szefa banku centralnego Wielkiej Brytanii - pisze _ FT _.

Kadencja gubernatora Bank of England trwa osiem lat, ale Carney poinformował, że będzie sprawował swój urząd tylko przez pięć lat. Obejmie urząd w lipcu 2013 roku - podaje AP.

Nowy szef banku przejmie władzę w trudnej sytuacji, w której gospodarka wciąż podnosi się z kryzysu finansowego i _ jest chronicznie słaba _, a _ nadal kruchy system bankowy _ znajdzie się na pierwszym miejscu na liście priorytetów Carneya - ocenia brytyjski dziennik.

47-letni Carney będzie musiał wystąpić o obywatelstwo brytyjskie, by móc objąć nową funkcję. W 2008 roku został mianowany szefem banku centralnego Kanady, a ponadto był szefem Rady Stabilności Finansowej, organizacji, w skład której wchodzą banki centralne, ministerstwa finansów i regulatorzy sektora finansowego z 24 krajów - pisze AFP.

Carney zrobił licencjat na Uniwersytecie Harvarda oraz magisterium i doktorat na Oksfordzie. Przez 13 lat był pracownikiem banku Goldman Sachs.

Czytaj więcej w Money.pl
Szef banku centralnego tnie prognozy Prezes BoE obniżył prognozę wzrostu PKB na 2013 r. do około 1 proc. i ostrzegł, że będzie on znajdował się poniżej historycznej średniej aż do połowy 2015 r.
Upadek eurozony? Oni wiedzą, co wtedy zrobią Bank centralny rozważa wszystkie scenariusze rozwoju sytuacji w strefie euro i na każdy z nich jest przygotowany.
Tagi: bank of england, mark carney, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz