Notowania

rynek gazu
27.05.2013 12:37

Wielka Brytania o krok od niedoboru gazu?

Jak donosi dziennik The Telegraph, w szczycie marcowych niskich temperatur Wielka Brytania była o krok od niedoborów gazu na rynku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(centrum prasowe Gaz-System SA)

Jak donosi dziennik The Telegraph, w szczycie marcowych niskich temperatur Wielka Brytania była o krok od niedoborów gazu na rynku. Gazeta powołuje się na przedstawiciela The Crown Estate, według którego w kryzysowym momencie rynek dysponował rezerwami wystarczającym zaledwie na sześć godzin.

Mowa o sytuacji z 22 marca, kiedy to po kilku tygodniach niskich temperatur brytyjskie zapasy gazu zmalały do minimum. Na domiar złego tego dnia doszło do awarii interkonektora łączącego brytyjską sieć przesyłową z kontynentem.

_ - W tamtym momencie dysponowaliśmy zapasami gazu, które wystarczyłyby na zaspokajanie popytu ledwie przez sześć godzin. Jeśli problemy z interkonektorem potrwałyby dłużej, musielibyśmy wprowadzić ograniczenia w dostawach _ - powiedział gazecie Rob Hastings, dyrektor ds. energii i infrastruktury w The Crown Estate, państwowej instytucji zarządzającej majątkiem brytyjskiej Korony. Zarządza ona m.in. podmorskimi magazynami gazu, w tym największym tego typu obiektem w Wielkiej Brytanii - Rough.

Rząd starał się wówczas uspokajać rynek zapewnieniami, że gazu na rynku nie zabraknie. Nie przeszkodziło to jednak w osiągnięciu przez _ błękitne paliwo _ ceny rynkowej nienotowanej w Wielkiej Brytanii od siedmiu lat.

Niezależnie od tego, problemy z rezerwami gazu stanowiły przyczynek do dyskusji na temat zaopatrzenia brytyjskiego rynku w gaz oraz niewystarczających pojemności magazynowych stanowiących zabezpieczenie na wypadek takich właśnie sytuacji.

Czytaj więcej w Money.pl
Niepewna wartość akcyzy na gaz CNG. Będzie drogo? Gaz ziemny CNG, czyli tańsza alternatywa dla samochodów napędzanych benzyną czy ropą, dalej ma...
Rynek gazu. Ostre stanowisko KE wobec Polski Komisja Europejska napisała też w dokumencie, że Polska powinna odejść od regulowania cen prądu dla gospodarstw domowych.
Opel Insignia dostanie fabryczną instalację gazową Opel zapowiedział, że już wkrótce do jego oferty wskoczy model Insignia wyposażony w fabryczną...
Tagi: rynek gazu, gaz, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz