Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wielka demonstracja w cieniu szczytu klimatycznego

0
Podziel się:

Około 30 tys. demonstrantów chce wpłynąć na polityków, by zawarli porozumienie dotyczące walki z ociepleniem.

Wielka demonstracja w cieniu szczytu klimatycznego
(EPA/KAY NIETFELD)
bEKgacbV

Około 30 tys. demonstrantów zebrało się w sobotę w centrum Kopenhagi, aby wziąć udział w manifestacji na marginesie ONZ-owskiego szczytu klimatycznego - poinformowała duńska policja.

Demonstranci chcą wpłynąć na prowadzących negocjacje klimatyczne polityków, aby zawarli konkretne porozumienie dotyczące walki z globalnym ociepleniem.
_ - Szacujemy ich liczbę na około 30 tys., jednak są to tylko szacunki _ - oświadczył przedstawiciel policji.

Duńska telewizja TV2 News informuje natomiast, że zebrało się _ od 30 tys. do 100 tys. manifestantów _. Ta ostatnia liczba została podana przez przemawiającego do zebranych dyrektora generalnego organizacji Greenpeace Kuniego Naidoo.

bEKgacbX

_ - Każdego roku z powodu zmian klimatycznych umiera 300 tys. ludzi. To nie jest kwestia zaadoptowania się, lecz przetrwania _ - przekonywał Naidoo.

Manifestanci niosą transparenty z napisami: _ Bla, bla, bla. Czas działać! _, _ Nie mamy zapasowej planety _, czy _ Zmienić polityków nie klimat _. Niektórzy aktywiści przebrali się za niedźwiedzie polarne, inni za pandy.

W sobotę w ramach światowego _ Dnia działania _ wiece i demonstracje przeprowadzono również w innych miastach - od wysp Fidżi i Australii po Stany Zjednoczone. Manifestanci chcą wpłynąć na decyzje uczestników szczytu w Kopenhadze, który według nich powinien zakończyć się 18 grudnia zawarciem stanowczego, wiążącego prawnie porozumienia w sprawie walki ze zmianami klimatycznymi.

Demonstranci zebrani w Kopenhadze planują przejść 6 kilometrów do centrum konferencyjne Bella Center, w którym toczą się obrady. Organizatorzy apelują o spokój.

bEKgaccd

Rzecznik duńskiej policji powiedział, że funkcjonariusze kontrolują również kilka oddzielnych nielegalnych demonstracji zorganizowanych przez aktywistów, podczas których zatrzymano 11 osób.

Raporty Money.pl
*Trucie coraz droższe. Miliardy na środowisko * Co roku w Polsce powstaje ponad 130 mln ton odpadów. Pod względem emisji CO2 zajmujemy 11 miejsce na świecie.
( ../../i/h//44/75564.jpg ) *Ile kosztuje globalne ocieplenie? * Do walki z globalnym ocieplenieniem przyłączyło się amerykańskie lobby przedsiębiorców. Poskutkowało - prezydent zapowiedział we wczorajszym orędziu do narodu, że zamierza doprowadzić do obniżenia zużycia benzyny o jedną piątą w ciągu 10 lat.
bEKgaccy
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)