Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy wsparła dzieci z Rwandy

0
Podziel się

Fundacja WOŚP przekazała 100 maszyn do pisania alfabetem Braille'a, kupionych dla niewidomych dzieci uczących się w ośrodku misyjnym.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy wsparła dzieci z Rwandy
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)
bDIDwKPp

Fundacja WOŚP przekazała 100 maszyn do pisania alfabetem Braille'a, kupionych dla niewidomych dzieci uczących się w ośrodku misyjnym prowadzonym przez siostry franciszkanki w Rwandzie.

Przekazanie maszyn miało miejsce podczas finału konkursu _ Ratujemy i Uczymy Ratować _, zorganizowanego przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.

_ - Jesteśmy szczęśliwi, że możemy pomóc dzieciom także z tak odległych miejsc _ - mówił prezes Fundacji WOŚP Jurek Owsiak. Jak dodał, pomysł kupna maszyn zrodził się przypadkiem - jakiś czas temu spotkał jedną z sióstr ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża, współpracujących z ośrodkiem dla niewidomych w Laskach, która spytała, czy nie zna kogoś, kto mógłby pomóc w kupnie maszyn. Fundacja zdecydowała się sama kupić urządzenia; kupiono ich 100 - tyle, by rozwiązać problem. Jak mówiły obecne na finale konkursu siostry, dzięki temu każde dziecko będzie miało własną maszynę.

bDIDwKPr

Maszyny zostaną wysłane do ośrodka misyjnego w miejscowości Kibeho. Jest to ośrodek (szkoła z internatem) dla dzieci z całej Rwandy, który powstał w 2008 r., i jest pierwszą tego typu placówką w Rwandzie. Dzieci nie tylko się tam uczą, ale także otrzymują opiekę medyczną, wyżywienie, odzież. Nauka odbywa się w dziewięcioletniej szkole podstawowej oraz trzyletniej szkole średniej

Urządzenia zostały zakupione z darowizn, jakie wpływają na konto fundacji w ciągu całego roku. Koszt zakupu to ponad 132 tys. zł.

Odnosząc się do finału konkursu _ Ratujemy i Uczymy Ratować _, Owsiak przypomniał, że WOŚP stara się, by zajęcia z pierwszej pomocy były w szkole obowiązkowe. - _ Naszą ambicją jest, aby na waszych świadectwach był ślad po tym kursie, w którym braliście udział _ - mówił. Zwrócił również uwagę, że program _ Ratujemy i Uczymy Ratować _ jest finansowany m.in. ze środków zbieranych podczas Finałów WOŚP.

W ogólnopolskich zawodach, które WOŚP zorganizowała po raz pierwszy, biorą udział dzieci z klas 1-3 szkół podstawowych z całej Polski, które najlepiej potrafią udzielać pierwszej pomocy - jest to 16 najlepszych drużyn z każdego województwa. Pięcioosobowe zespoły reprezentujące szkołę walczą o miano najlepszych ratowników.

bDIDwKPx

Fundacja WOŚP od 2006 r. w ramach Programu Edukacyjnego _ Ratujemy i Uczymy Ratować _ prowadzi regularne szkolenia z pierwszej pomocy skierowane do nauczycieli nauczania zintegrowanego szkół podstawowych. Program dotarł już do ponad 11 tys. szkół. W jego ramach przeszkolono prawie 24 tys. nauczycieli, którzy swoją wiedzę przekazali już ponad milionowi dzieci.

Program realizowany jest dzięki grupie 150 wolontariuszy, którzy ukończyli kursy instruktorskie.

Czytaj więcej w Money.pl
Komorowski na Woodstocku? Z prezydentem... Prezydenci Polski i Niemiec Bronisław Komorowski i Joachim Gauck rozważają wspólną wizytę na tegorocznym Przystanku Woodstock.
WOŚP wie, ile dokładnie zebrała w tym roku WOŚP zbierała pieniądze na urządzenia do ratowania życia wcześniaków i pompy insulinowe dla kobiet ciężarnych chorych na cukrzycę.
Szpital prosi WOŚP o pompy insulinowe dla kobiet w ciąży. Czyli, jak się za to zabrać 8 marca, w Dniu Kobiet, Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy poda ostateczna sumę, jaką udało się jej uzbierać w trakcie styczniowego finału.
bDIDwKPS
Źródło:
KOMENTARZE
(0)