Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wielkie mrozy wstrzymują dostawy prądu w Rumunii

0
Podziel się:

W tym kraju od kilku tygodni mróz mocno daje się we znaki. Teraz będzie jeszcze gorzej.

Wielkie mrozy wstrzymują dostawy prądu w Rumunii
(PAP/EPA)

Władze Rumunii rozważają możliwość wstrzymania od czwartku eksportu elektryczności i ograniczenia dostaw energii do odbiorców przemysłowych z powodu silnych mrozów, trwających w kraju od kilku tygodni._ _

_ Przedsiębiorstwo dystrybucji energii elektrycznej Transelectrica zostało upoważnione do ograniczenia lub wstrzymania sprzedaży prądu na eksport i ograniczenia jego zużycia w krajowym systemie energetycznym w okresie od 16 lutego do 15 marca _ - poinformował rząd w Bukareszcie.

_ - Chodzi o środki ostrożności, które zostaną zastosowane tylko wtedy, jeśli zajdzie taka potrzeba _ - powiedział premier Mihai Razvan Ungureanu. Redukcje dostaw prądu mają obowiązywać do czasu uzupełnienia zapasów paliwa w zakładach energetycznych i osiągnięcia równowagi pomiędzy zużyciem a produkcją energii. W 2011 roku Rumunia wyeksportowała 2,4 mld KWh energii.

Ministerstwo gospodarki Rumunii tłumaczy decyzję o ograniczeniach poważnym wzrostem zużycia gazu i trudnościami w zapewnieniu dostaw węgla z uwagi na falę zimna i opady śniegu.

Rumunia pod śniegiem. Kolejne ofiary mrozów

  • fot: PAP/EPA
  • fot: PAP/EPA
  • fot: PAP/EPA
  • fot: PAP/EPA [ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif ) ] zobacz całą galerię(http://galerie.money.pl/rumunia-pod-sniegiem-kolejne-ofiary-mrozow-g408342.html) Rząd zapewnia, że ograniczeniami mogą być objęci jedynie eksporterzy prądu i najwięksi odbiorcy przemysłowi energii. Wczoraj został zwolniony jeden z dyrektorów firmy Transelectrica, który dawał do zrozumienia, że ograniczenia w dostawach prądu mogą dotknąć także gospodarstwa domowe. Prezydent Rumunii Traian Basescu zapewniał, że osoby prywatne nie będą pozbawione prądu.

W Rumunii od kilku tygodni panują syberyjskie mrozy i obfite opady śniegu. Z tego powodu w kraju zmarły 74 osoby, poważnie jest utrudniony ruch drogowy i kolejowy.

Więcej o zimie w Europie czytaj w Money.pl
Zima nadal ostra. Część Europy sparaliżowana Od Morza Czarnego po Belgię nadal szaleje zima. W Kosowie 10 osób zginęło pod lawiną, w Czarnogórze pokrywa śniegu przekracza miejscami dwa metry.
Rekordowe mrozy. Tam zamarzają ludzie Minus 34 stopnie. Tyle dzisiejszej nocy odnotowały termometry na Białorusi.
Rosja przykręca im kurek. Zobacz dlaczego W związku z niskimi temperaturami, które panują w Rosji, Ukraina otrzymuje od niej mniej gazu, niż przewidziano w umowach.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)