Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Andrzej Zwoliński
|

Wiem co się stanie, gdy odejdą Kręcina i Lato

0
Podziel się:

Głowa sekretarza PZPN nie załatwia sprawy.

Wiem co się stanie, gdy odejdą Kręcina i Lato

Zarząd Polskiego Związku Piłki Nożnej spotyka się dziś na nadzwyczajnym posiedzeniu. Jeden z jego członków - Jacek Masiota - domaga się głowy sekretarza generalnego PZPN Zdzisława Kręciny. Czy zobaczymy ją na srebrnej tacy czy też nie, nie ma to większego znaczenia. Ten system działa jak dobrze _ smarowana _ machina. By Grzechu, Zdzichu i im podobni byli syci, a leśne dziadki się nie buntowały.

Jednego nie można odmówić czynownikom piłkarskiego związku. Stali się przewidywalni. Jeżeli już w mediach robi się o PZPN głośno, to jak zwykle chodzi o podejrzenia o korupcję i ciemne interesy robione pod płaszczykami działaczy sportowych.

Lato i jego prawa (a może lewa) ręka, czyli Kręcina, solennie zapewniają, że brzydzą się łapownictwem, że to tylko taka _ misterna gra _ z nieprzychylnymi im działaczami. Podobnie mówił były prezes PZPN - Michał Listkiewicz, gdy przed kilkoma laty rozkręcała się afera z Fryzjerem czyli Ryszardem F. w roli głównej.

Prezes, którego do tej pory nie opuściło dobre samopoczucie, odpowiadał dziennikarzom jednej ze stacji telewizyjnych: _ Eee tam, to tylko kilka czarnych owiec _. Tymczasem stado ustawiających setki meczów, rozrosło się do około 600 działaczy, piłkarzy, sędziów, samorządowców, a nawet masażystów. W aferę uwikłanych jest ponad pół setki klubów.

Raport Money.pl

Piłkarski _ Frankenstein _nie jest jednak wcale wyjątkiem. W Polsce funkcjonuje blisko 100 różnych związków sportowych i federacji dotowanych hojnie z budżetu państwa. Z ponad miliarda złotych jaki w tegorocznym budżecie państwa, przeznaczono na kulturę fizyczną, ponad 20 procent dostaną takie organizacje jak PZPN. Teraz znowu głośno jest o tym ostatnim, ale w minionych latach co rusz pojawiały się doniesienia o aferach z udziałem różnych działaczy.

Z tych głośniejszych można wymienić oskarżenia pod adresem Janusza Biesiady byłego prezesa Polskiego Związku Piłki Siatkowej o rzekome przewały z wydawaniem związkowych pieniędzy.

Do podobnych oskarżeń, a nawet obrzucania się mięsem - grube słowa usłyszała obecna posłanka PO Jagna Marczułajtis - doszło niedawno w Polskim Związku Snowboardu. Prezesa Marka Króla oskarżono o oszustwa i traktowanie organizacji jak własnego folwarku. O bezpardonowej walce o stołki i pieniądze donoszono także z krajowych federacji: karate, koszykówki czy pływackiej. Gdzie nie poskrobać, tam... roznosi się nieprzyjemny zapaszek.

I nie ma się co dziwić. Ten system organizacji sportu po prostu tak ma, a o PZPN jest najgłośniej, bo to największy związek, skupiający około 200 tys. piłkarzy, sędziów i _ leśnych dziadków _. Poza tym piłka przyciąga najwięcej kibiców i największe pieniądze od sponsorów.

Działacze często mają _ blade wyobrażenie o pojęciu _, jeżeli chodzi o zarządzanie, a najczęściej chcą jak najlepiej wyjść na swoje. Sport oczywiście jest ważny, ale raczej nie najważniejszy, gdy kusi łatwy i szybki zarobek. W przypadku budżetowych dotacji nie trzeba się co martwić o zakwestionowanie sposobu ich wydawania. Kontrolowany, i to dość wyrywkowo, jest tylko niewielki wycinek tych wydatków.

Podobno minister sportu Joanna Mucha napisała list do Michela Platiniego w sprawie sytuacji w PZPN. Podobne w sprawie taśm prawdy wysłali też Grzegorz Lato i Zdzisław Kręcina. Jak do tej pory uszy szefów UEFA były bardziej wyczulone na to co mówią działacze, niż na doniesienia ministrów. Jeżeli nawet Platini pozwoli na _ ścięcie _ swoich namiestników w Polsce, to reszta i tak pozostanie bez zmian. System _ łubu dubu _szybko nie zniknie i w myśl szekspirowskiej frazy - _ umarł król, niech żyje król _ - starych wyjadaczy zastąpią inni. Wszyscy oni są przecież po jednych pieniądzach.

O aferze i porachunkach w PZPN czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/223/t85983.jpg ) ] (http://e-prawnik.pl/wiadomosci/informacje/zmiana-wladz-w-pzpn-wedlug-ustawy.html) Czy rząd może zmienić władze PZPN? Poza skontrolowaniem związku, rząd nie może nic więcej. Kto inny decyduje o jego likwidacji, czy wymianie szefostwa.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/125/t132221.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/felieton/artykul/o;tym;zapomnial;moj;bohater;grzegorz;lato,4,0,977412.html) O tym zapomniał mój bohater Grzegorz Lato Po co nam 18-osobowy zarząd w PZPN? - zastanawia się Bartosz Wawryszuk.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/132/t196740.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/wojna;z;pzpn;nie;ma;sensu;platini;nam;nie;pomoze,117,0,977525.html) Wojna z PZPN nie ma sensu. Platini nam nie pomoże Roman Kosecki, były piłkarz, dziś poseł PO mówi, co zrobić z PZPN.
wiadomości
felieton
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)