Notowania

finanse publiczne
07.08.2010 13:04

Wiemy, co rząd zrobi w następnych latach z finansami

Ministrowie zakładają, że dług publiczny w relacji do PKB nie przekroczy 55 proc.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Paweł Kula)

Rząd przekazał parlamentarzystom *Wieloletni Plan Finansowy dla Polski. W jego założeniach dług publiczny naszego kraju w relacji do PKB nie przekroczy 55 proc. W dokumencie rząd deklaruje, że nie zamierza dalej podnosić VAT-u. *

Rządowy dokument już wywołał duże poruszenie. Jako pierwszy skomentował go Jarosław Kaczyński. Jego zdaniem, rząd dezinformuje w planie opinię publiczną. Zdaniem prezesa Prawa i Sprawiedliwości, zapowiedziane przez gabinet Donalda Tuska podwyżki podatków uderzą w konsumentów i firmy.

Według Wieloletniego Planu Finansowego, wzrost gospodarczy w 2011 roku planowany jest na wysokości 3,5 proc.To właśnie przyspieszenie tempa wzrostu gospodarczego jest uznane za najważniejszy czynnik mający wpływ na podniesienie dochodów budżetowych z podatków. W 2010 PKB ma już wzrosnąć o 6,5 proc.

|

Rząd zakłada też poważny wzrost konsumpcji. Liczy, że w kolejnych latach będzie on rósł w tempie przekraczającym 4 proc. w skali roku. Na dochody budżetu ma mieć również wpływ sytuacja na rynku pracy. Ministrowie oczekują, że w latach 2011-13 stopa bezrobocia rejestrowanego spadnie z 12,3 proc. do 7,3 proc.

Rząd deklaruje, że nie chce już więcej podnosić VAT-u i zakłada, że nie będzie takiej potrzeby. Zostawia sobie jednak wyjście awaryjne. Jeśli dług publiczny w relacji do PKB przekroczy poziom 55 proc. w 2011 roku wtedy dojdzie do kolejnych podwyżek VAT-u o 1 punkt procentowy. Pierwsza z nich od lipca 2013.

W wieloletni plan wpisane są także obiecane w kampanii wybiorczej Bronisława Komorowskiego podwyżki dla nauczycieli oraz zniżki komunikacyjne dla studentów.

Podatki w Money.pl
*25 proc. VAT - tyle będziemy płacić za dwa lata? * To pierwsza podwyżka VAT, ale niebawem będziemy świadkami kolejnych - uważają ekonomiści z którymi rozmawiał Money.pl.
*Za wzrost VAT zapłacimy średnio kilkanaście zł na miesiąc * Wzrost VAT, który ma dać budżetowi 5 mld zł, nie będzie bardzo dotkliwy dla naszych portfeli. Problemy i dodatkowe wydatki czekają natomiast pół miliona firm zarejestrowanych jako płatnicy tego podatku.
*Płacisz wysokie podatki? Tak ci się tylko wydaje * Polak zarabiający średnią krajową oddaje państwu przez rok ponad 8,5 tysiąca złotych ze swojej pensji. Gdybyśmy płacili takie podatki i składki jak w Niemczech lub Belgii, przeciętna pensja na rękę byłaby niższa o około 500 złotych.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Gomułka: Nie powiem Tuskowi, gdzie szukać oszczędności ]( http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/gomulka;nie;powiem;tuskowi;gdzie;szukac;oszczednosci,64,0,643136.html )
* [ Cięcie wydatków nie pomoże, trzeba podnieść podatki ]( http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/ciecie;wydatkow;nie;pomoze;trzeba;podniesc;podatki,221,0,645597.html )
Tagi: finanse publiczne, wieloletni plan, budżet, dług, założenia, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, podatki, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz