Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wiemy już, jak Brytyjczycy oceniają stanowisko Camerona

0
Podziel się:

Ich zdaniem, po unijnym szczycie Niemcy stały się zbyt potężne. Zobacz czego się domagają.

Wiemy już, jak Brytyjczycy oceniają stanowisko Camerona
(Moritz Hager/World Economic Forum/CC/Flickr)

W sondażu przeprowadzonym przez brytyjski Daily Mail okazuje się, że eurosceptyczna polityka Davida Camerona ma ogromne poparcie w społeczeństwie. Brytyjczycy zgadzają się z vetem wobec nowego traktatu Unii Europejskiej wprowadzającego unię fiskalną.

Na zdjęciu David Cameron, premier Wielkiej Brytanii

Ankietowani w liczbie 62 procent popierają stanowisko premiera Wielkiej Brytanii. Tylko 19 procent jest przeciwko jego polityce. Większość z nich wierzy w nieuchronny upadek euro, a prawie połowa sądzi, że Unia Europejska się rozpadnie. Wielu Brytyjczyków obawia się, że szczyt dał zbyt wielką władze Niemcom.

Jeśli referendum dotyczące wyjścia z Unii Europejskiej byłoby zorganizowane dzisiaj, to prawdopodobnie społeczeństwo na Wyspach opowiedziałoby się za pożegnaniem ze wspólnotą europejską. Prawie 50 procent ankietowanych chce wyjścia z Unii, natomiast 33 wolałaby pozostać w tej organizacji.

Pesymistycznie Brytyjczycy wypowiadali się także, co do przyszłości Eurolandu. 65 procent ankietowanych sądzi, że europejska waluta upadnie i kraje wrócą do walut narodowych. Aż 70 procent myśli, że Niemcy po szczycie stały się zbyt silne, a 48 procent wydaje się, że dojdzie do rozłamu w całej Unii Europejskiej.

Rząd brytyjski zjednoczony

Szef brytyjskiej dyplomacji oświadczył, że jego rząd był zjednoczony w sprawie decyzji zablokowania zmian w unijnym traktacie. Powiedział rozgłośni BBC, że strategia zastosowana w Brukseli to strategia uzgodniona przez rząd koalicyjny. Dodał, że podczas nocnych negocjacji w Brukseli konsultowano się z liderem Liberalnych Demokratów Nickiem Cleggiem, który jest wicepremierem.

Zdaniem wicepremiera Clegga Wielka Brytania zgłaszała rozsądne żądania na szczycie unijnym - pisze Reuters, przypominając, że Liberalni Demokraci Clegga są prounijni, gdy u ich większego partnera koalicyjnego - w Partii Konserwatywnej - jest wielka liczba eurosceptyków. Zdaniem Clegga żądania brytyjskie dotyczyły zabezpieczeń nie tylko dla Wielkiej Brytanii, lecz dla wspólnego rynku.

_ - Nie było żądań przekazania przez UE uprawnień Wielkiej Brytanii, nie było żądań jednostronnego wydzielenia brytyjskich usług finansowych _ - powiedział Clogg, gdy Londyn zablokował proponowane zmiany traktatu unijnego.

Po wielogodzinnych negocjacjach w nocy europejscy liderzy nie zdołali osiągnąć porozumienia w sprawie reformy unijnych traktatów w gronie wszystkich 27 państw, za porażkę w tej sprawie obwiniany jest Londyn.

Czytaj więcej o stanowisku Wielkiej Brytanii w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/193/t37825.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/financial;times;eurostrefa;ocaleje;ale;zniszczy;wspolnote,179,0,987059.html) "Jedynym sposobem ocalenia strefy euro jest zniszczenie Unii" Szczyt Unii Europejskiej może doprowadzić do znacznie większego rozłamu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/46/t109870.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wielka;brytania;zaprzecza;ze;doprowadzi;do;unii;dwoch;predkosci,185,0,986553.html) Nie Londynu dla paktu. Ujawniają dlaczego Niemcy i Francja nie podjęły wystarczających wysiłków, by odpowiedzieć na nasze obawy - ocenił brytyjski MSZ.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/76/t39500.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/schulz;wielka;brytania;moze;wystapic;z;unii;europejskiej,135,0,987015.html) Następca Buzka: Wielka Brytania może... Socjalistyczny eurodeputowany nie pozostawia suchej nitki na premierze Davidzie Cameronie.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)