Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jan Winiecki
|

Winiecki dla Money.pl: Strategia na trudne czasy

0
Podziel się:

Trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, czy chcemy wejść do strefy euro.

Winiecki dla Money.pl: Strategia na trudne czasy
(kprm.gov.pl)

Zajmując się od dziesięcioleci gospodarką globalną, nie mogę uwolnić się od przekonania o jakimś surrealizmie polskiej polityki. To dobrze, że nasz spadek tempa w kryzysie ściągnął nas w dół tylko do poziomu plus 1,5-2,0% wzrostu, a nie do 4-5% spadku, jak choćby u naszego zachodniego sąsiada. Ale z tego nie wynika, że problemy wielu krajów Zachodu – w jakiś cudowny sposób – nas ominą.

Tymczasem my zajmujemy się wariatkowem, z jego pochodami przy świecach i Smoleńskiem,a w najlepszym razie rozprawiamy o OFE, jakby to był wyizolowany problem (a nie element przygotowań do trudnych czasów). A jeśli dochodzą już do nas ważkie informacje, to reagujemy na nie w sposób albo frywolny, albo wyrażając święte oburzenie.

Gdy dociera do nas raczej oczywisty fakt, iż o problemach wzmocnienia dyscypliny fiskalnej w strefie euro rozmawiać będą ci, którzy zaangażują w to przedsięwzięcie własne zasoby i ponosić będą konsekwencje podejmowanych kroków, oburzamy się, że powstaje _ Europa dwóch prędkości _. Mieliśmy szansę dostosować się do pierwszej prędkości w latach 2004-07 i ta szansa przeszła nam koło nosa, gdy tymczasem Słowacy zdążyli i są już w środku.

Zamiast dąsać się, trzeba odpowiedzieć sobie na pytania o strategicznym znaczeniu. Po pierwsze, czy chcemy wejść do strefy, w której - jak i inni - będziemy mieć ograniczone pole do populistycznych manewrów fiskalnych. Osobiście jestem za; wyjdzie to naszej gospodarce (a więc i nam) tylko na zdrowie.

Ale mamy też i drugą stronę medalu. Strefa euro (Francja i większość państw przeciążonych _ socjalem _) chce harmonizacji podatków, co nam niewątpliwie pogorszyłoby warunki konkurowania. Po drugie więc, czy chcemy wejść do takiej strefy, czy też nie?

**[

]( # )Jankowiak: Problemy strefy euro mogą się odbić na Polsce
Bilans kosztów i korzyści w tych i innych kwestiach wydaje się absolutnie konieczny.
Wreszcie, strategiczne pytania powinny odnosić się także do skrajnych scenariuszy. Jak mawiał słynny futurolog Herman Kahn, należy myśleć i o tym, co wydaje się nie do pomyślenia. Powiem, więc, otwartym tekstem. Nie można wykluczyć że rozwiązania przyjęte w kwestii strefy euro zakończą się, jak to już nieraz w UE bywało, zgniłym kompromisem, który zaklajstruje problemy na czas jakiś, aby potem wybuchnąć z nową siłą.

To kolejne pęknięcie może już być ostatnim i - gdyby miało się zdarzyć - mogą powstać swoiste dwie strefy euro. Po pierwsze, grupa zdyscyplinowanych krajów (zapewne z Niemcami jako liderem), które będą chciały utrzymania silnej waluty i twardych reguł polityki ekonomicznej. I, po drugie, nieco amorficzna grupa krajów, też chcących jakiejś wspólnej waluty, lecz o bardziej _ miękkich _ regułach polityki ekonomicznej. Jeśli wierzyć przeciekom politycznym, byliśmy podobno o krok od takiego pęknięcia, w którym liderem tych _ miękkich _ miała być Francja. W końcu konflikt zaklajstrowano, ale nierozwiązane problemy z pewnością powrócą.

Zasadniczym pytaniem będzie wówczas to, z kim należy trzymać w imię długookresowych interesów ekonomicznych kraju. Autor niniejszego felietonu jest przekonany, że w interesie Polski i większości krajów _ ósemki _, która weszła do UE w 2004r. leży integrowanie się ze zwolennikami twardych reguł polityki ekonomicznej.

Nasza konkurencyjność w świecie (nie tylko w Europie) może tylko na tym zyskać. Tak więc, nie należy oburzać się, perorować o sprawach trzeciorzędnych (np. _ nie wolno dopuścić do rozbicia polityki spójności _, itp.), lecz serio myśleć o prawdopodobnej, a także tej mniej prawdopodobnej, lecz możliwej przyszłości. Dobrze jest trzeźwo zdawać sobie sprawę z tego _ w co się gra _...

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/17/t111377.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/tusk;popiera;merkel;i;integracje;eurolandu,204,0,765900.html) Tusk popiera Merkel i integrację eurolandu Premier: Popieramy zacieśnianie współpracy w ramach strefy euro, nawet w niej nie będąc.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/224/t49376.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/rostowski;stabilnosc;euro;w;interesie;polski,99,0,796003.html) Rostowski: Stabilność euro w interesie Polski Według Rostowskiego przełomem jest to, że państwa eurolandu będą zobowiązane do przyjęcia dyscypliny fiskalnej, która ogranicza pułap długu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/48/t96560.jpg ) ] (http://www.money.pl/pieniadze/wiadomosci/artykul/paryz;chce;polski;w;strefie;euro;szybko,131,0,767363.html) Paryż chce Polski w strefie euro. Szybko Francja i Niemcy planują stworzenie paktu na rzecz konkurencyjności eurolandu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/245/t130293.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/jankowiak;problemy;euro;moga;odbic;sie;na;polsce,98,0,762210.html) Jankowiak: Problemy euro mogą odbić się na Polsce ECB będzie musiał zastanowić się kiedy podnieść stopy procentowe - pewnie w drugiej połowie roku.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/245/t125429.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rostowski;badzmy;gotowi;na;krach;euro,131,0,734851.html) Rostowski: Bądźmy gotowi na krach euro Minister finansów Jacek Rostowski zapewnia, że od przyszłego roku konsolidujemy finanse publiczne. - _ Kryzys to czas wyborów _ - tłumaczy.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)