Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Winiecki nie widzi potrzeby obniżania stóp procentowych

0
Podziel się

Nie ma powodów, ani potrzeby, aby obniżać stopy procentowe - ocenia Jan
Winiecki z Rady Polityki Pieniężnej.

Winiecki nie widzi potrzeby obniżania stóp procentowych
(kprm.gov.pl)
bDAcoeet

-_ Polska gospodarka ma już za sobą dno _ - ocenia Jan Winiecki z Rady Polityki Pieniężnej.

- _ Trzeba by się najpierw zastanowić skąd się biorą te spadki (inflacji - przyp.red) . Obok niskiego poziomu koniunktury, przyczyną bardzo niskich wzrostów cen jest fakt tzw. wysokiej bazy. W zeszłym roku, w pierwszej połowie, ceny rosły bardzo szybko. Od tej wysokiej bazy te przyrosty są niewielkie. Gdyby chcieć w ten sposób traktować politykę monetarną, jako pewien mechanizm - spadły ceny poniżej, to my obniżamy stopy, to za pół roku trzeba byłoby te stopy podwyższać. Jestem przeciwnikiem tego rodzaju nagłych ruchów _ - powiedział w środę Winiecki w TVN CNBC. - _ I w związku z tym nie widzę ani powodu, ani potrzeby obniżania stóp procentowych _ - dodał.

GUS podał w poniedziałek, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w marcu wzrosły o 1,0 proc. rdr, po wzroście o 1,3 proc. rdr w lutym. W porównaniu z poprzednim miesiącem ceny w marcu wzrosły o 0,2 proc. NBP podał zaś wczoraj, że w marcu inflacja bazowa, po wyłączeniu cen żywności i energii, wyniosła 1,0 proc. rdr wobec 1,1 proc. rdr w lutym.

bDAcoeev

Pytany, czy chce poczekać do kolejnej projekcji inflacji czy też w ogóle zakończyć cykl obniżek stóp procentowych, odpowiedział: _ Jestem bliżej tej drugiej oceny _. Winiecki dodał, że polska gospodarka ma już za sobą dno spowolnienia i teraz powinna powoli piąć się do góry. Według MFW wzrost gospodarczy w Polsce wyniesie w tym roku 1,3 proc. - _ Prognoza MFW wydaje się zaniżona _ - powiedział Winiecki.

Na kwietniowym posiedzeniu RPP utrzymała stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Począwszy od listopada 2012 roku do marca tego roku Rada obniżyła stopy NBP łącznie o 150 pb. Najbliższe posiedzenie decyzyjne RPP odbędzie się w dniach 7-8 maja.

Czytaj więcej w Money.pl
Jest decyzja w sprawie stóp procentowych Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o pozostawieniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie.
Będą kolejne obniżki stóp procentowych? To zaskakująca deklaracja, bo po ostatnim posiedzeniu członkowie RPP zasygnalizowali, że cykl obniżek stóp dobiegł końca.
Wbrew Rostowskiemu, to będzie ostatnia obniżka stóp procentowych? Będzie cięcie? Tym razem analitycy są podzieleni.
bDAcoeeW
Źródło:
KOMENTARZE
(0)