Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Jan Winiecki
|

Winiecki: Nowe pomysły Platformy nie wróżą niczego dobrego

0
Podziel się

Każdy z nas albo bawił się, albo obserwował zabawy innych dzieci w sklep. Naśladując dorosłych dzieci kupowały, sprzedawały, targowały się, a nawet czasami posługiwały się jakimś umownym pieniądzem. Tyle, że po zakończeniu zabawy wszystko wracało do stanu poprzedniego. Nie było żadnych realnych konsekwencji finansowych.

Winiecki: Nowe pomysły Platformy nie wróżą niczego dobrego
bEixkvNN

Każdy z nas albo bawił się, albo obserwował zabawy innych dzieci w sklep. Naśladując dorosłych dzieci kupowały, sprzedawały, targowały się, a nawet czasami posługiwały się jakimś umownym _ pieniądzem _. Tyle, że po zakończeniu zabawy wszystko wracało do stanu poprzedniego. Nie było żadnych realnych konsekwencji finansowych.

Obserwując - krytycznie - ów swoisty _ narodowy liberalizm _ dość głośnej medialnie części ekipy rządzącej, mam silne przekonanie, że poziom analityczny tych propozycji przypomina taką właśnie zabawę w sklep.

I tak słyszymy, jak minister Boni przekonuje żurnalistę z Radia TOK FM, żeBank PKO BP pełni misję publiczną. To nawet gorsze niż zabawa w sklep, bo bank z _ misją publiczną _, bawiąc się w bank, generuje jednak realne konsekwencje finansowe. Obserwowaliśmy to za premierostwa Leszka Millera, gdy bankrutowała Stocznia Szczecińska.

bEixkvNP

Kiedy okazało się - co ukrywano przed bankami finansującymi - że zamówienia na statki dramatycznie spadły, płace wzrosły o połowę, a prace wykończeniowe wlokły się niemiłosiernie, banki odmówiły dalszego finansowania. Zostały za to prymitywnie zaatakowane przez rząd, że myślą o swoich zyskach. Tu dodam: jeśli myślały o złożonych w nich depozytach, to chwała im za to, że myślały o zyskach!. Do nie myślenia o zyskach udało się jednak rządowi Millera _ namówić _ jeden bank. Jedyny państwowy spośród nich, czyli PKO BP.

[

Grad: Ponad tysiąca firm nikt nie chce kupić ]( http://manager.money.pl/ludzie/wywiady/artykul/grad;ponad;tysiaca;firm;nikt;nie;chce;kupic,98,0,586850.html )
Tak właśnie wygląda _ misja publiczna _. Gdy politycy gromko krzyczą o interesie publicznym, mają na myśli swój krótkowzroczny polityczny interes. Pani wiceminister gospodarki w wywiadzie dla _ Wyborczej _ udając przysłowiową pierwszą naiwną, stwierdza, że banki nie lubią górnictwa.

bEixkvNV

Bogdanka, jedyna sprywatyzowana kopalnia, nie ma problemów z finansowaniem, a inne niesprywatyzowane - z kupą pasożytniczych związków na karku - będą miały! Chyba, że państwo znów będzie bawić się w sklep, przesuwając jakieś _ misyjne _ pieniądze z jednych państwowych firm do innych.

Ta zabawa w sklep rozszerza się jak pożary lasów w suche, gorące lato. Nieznany urzędnik, sekretarz Rady Gospodarczej przy premierze, pisze - też w _ Wyborczej _ - urzędowy pean o tworzeniu polskich grup kapitałowych, o odmawianiu Polakom marzeń o polskiej Nokii i tym podobne żenujące rzeczy. Ja też jestem za polskimi holdingami, czy grupami kapitałowymi, ale w odróżnieniu od owego urzędnika - pana Adama Jassera - dla mnie polskie, to nie znaczy państwowe. Bo jak działają państwowe firmy, wiemy doskonale: tak jak PKO BP, gdy _ pełniło misję _, wyrzucając w błoto pieniądze depozytariuszy.

Tę zabawę w sklep widać też wyraźnie w energetyce, gdzie aż roi się od pomysłów tego rodzaju, a toEnerga chce kupić kawałek Tauronu, a PGE kawałek Energi, albo odwrotnie i wszystko to Ministerstwo Skarbu nazywa prywatyzacją. Tymczasem jest to właśnie zabawa w sklep, gdzie po wszystkich _ przejęciach _ wszystko nadal zostanie tak jak było, czyli państwowe.

bEixkvNW

Niestety, w rządzącej Platformie - bo te dziwaczne, z punktu widzenia ekonomii, pomysły nie wychodzą z otoczenia wicepremiera Pawlaka! - coś się najwyraźniej _ pokićkało _ w sprawach, w których ta partia różniła się od innych na plus. To równanie w dół niczego dobrego nam nie wróży.

Autor jest członkiem Rady Polityki Pieniężnej

| Czytaj w Money.pl | |
| --- | --- |
| [ ( http://static1.money.pl/i/h/120/t46456.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/boni;o;bz;wbk;ta;fuzja;nie;musi;byc;czyms;zlym,116,0,648308.html) | Boni o BZ WBK: Ta fuzja nie musi byc czymś złym Minister nie ma sprecyzowanego zdania w sprawie kupna BZ WBK przez PKO BP. |
| [ ( http://static1.money.pl/i/h/205/t75213.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/fiasko;sprzedazy;stoczni;w;szczecinie;sa;chetni;na;gdynie,202,0,566986.html) | Fiasko sprzedaży stoczni w Szczecinie, są chętni na Gdynię Nikt nie wpłacił wadium w Szczecinie. W Gdyni zrobiły to trzy firmy. |
| [

bEixkvNX

]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/gornicy;nie;chca;sprzedazy;kopaln,97,0,180577.html ) | Górnicy nie chcą sprzedaży kopalń Górnikom nie podobają się plany sprzedaży trzech kopalń należacych do Kompanii Węglowej. Górnicze związki zawodowe nie wykluczają protestów. |
| [ ( http://static1.money.pl/i/h/232/t83944.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/prywatyzacja;polskiej;energetyki;najwieksza;w;europie,87,0,640343.html) | Prywatyzacja polskiej energetyki największa w Europie Nabrała ona tempa w związku ze sprzedażą akcji Tauronu. |

bEixkvOq
wiadomości
felieton
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)