Notowania

winiecki
28.07.2008 07:00

Winiecki: Rubel nie ma szans zastąpić dolara

Lord Acton, dziewiętnastowieczny brytyjski historyk, sformułował niegdyś sentencję, że władza korumpuje, zaś władza dyktatorska korumpuje absolutnie.

Podziel się
Dodaj komentarz

Nie przypominam sobie, aby jakiś inny filozof czy historyk sformułował porzekadło, że bogactwo - zwłaszcza to przypadkowe, nie zapracowane - podważa zdrowy rozsądek, zaś wielkie bogactwo ten zdrowy rozsądek likwiduje całkowicie.

Nawet jednak jeśli nie ma takiego porzekadła, to jesteśmy na pewno w przededniu jego sformułowania. Zachęcają do tego wypowiedzi współczesnych władców, w rodzaju Chaveza, prezydenta Iranu, czy ostatnio prezydenta Miedwiediewa.

Otóż nowy rosyjski prezydent - niesiony na fali morza dolarów płynących do Rosji za sprzedawany gaz, ropę naftową i inne surowce mineralne - stwierdził dumnie, że rubel jest w stanie zastąpić dolara jako światowa waluta rezerwowa. Świat wzruszył ramionami, przechodząc nad tym do porządku dziennego, mnie zaś przypomniał się dowcip z minionej epoki komunizmu.

W latach 70. XX wieku, w czasie poprzedniej fali dolarów płynących do Rosji i innych _ potęg gospodarczych _ takich jak Arabia Saudyjska, Irak, Iran, Nigeria i inne, władcy Sowietów też zaczęli przebąkiwać o umocnieniu waluty komunistycznej wspólnoty zwanej _ erwupegiem _ (RWPG).

Reakcja w Polsce, czy gdzie indziej (dowcipy powstawały w całym obozie: od Erywania do Warszawy), była błyskawiczna. Zaczęto żartować, że powstanie wkrótce nowa waluta: jej jednostką podstawową będzie jeden pierd. Miał to być skrót od: pierwyj internacjonalnyj ekstra rublo-dolar.

Najprostsza reakcja na to rosyjskie puszenie się bogactwem, to powiedzieć: _ poczekajmy z 10 lat i zobaczymy, co będzie później __ . _Poprzednia fala pieniędzy pozwoliła spowolnić rozkład sowieckiego imperium. Ale tylko o dekadę. Potem przyszły długie lata niskich cen surowców i nie było już z czego finansować rozsypującej się, marnotrawnej i skorumpowanej, sowieckiej maszynerii.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Gazprom bierze Europę w kleszcze ]( http://www.money.pl/gielda/surowce/wiadomosci/artykul/gazprom;bierze;europe;w;kleszcze,36,0,355364.html )
* [ Gazprom zarobi na eksporcie 71,6 mld dolarów ]( http://news.money.pl/artykul/gazprom;zarobi;na;eksporcie;71;6;mld;dolarow,61,0,349757.html )
* [ Miedwiediew chce ekspansji Gazpromu ]( http://news.money.pl/artykul/miedwiediew;chce;ekspansji;gazpromu,82,0,344914.html )

Postęp od tego czasu jest raczej niewielki, więc być może w latach 2020-2030 świat obejrzy_ powtórkę z rozrywki _. A w międzyczasie, wraz z kurczącym się strumieniem dolarów kurczyć się też będą możliwości.

A przy okazji, dobrze by było, mając tak wielkie ambicje, poczytać trochę, albo przynajmniej kazać poczytać doradcom, jakie warunki spełniały w XIX wieku Wielka Brytania, a w XX wieku Stany Zjednoczone, jako centra finansowe światowej gospodarki.

Były to np. kraje - i są zresztą nadal - cieszące się wiarygodnością tych wszystkich, którzy nie bardzo wierząc w uczciwe zamiary swoich władców, woleli na wszelki wypadek inwestować, czy choćby tylko przechowywać, swoje majątki w Londynie czy Nowym Jorku. Jako modelowe kraje liberalizmu ekonomicznego i politycznego, były i są miejscem, z którego w każdej chwili można złożone tam kapitały przekazać do dowolnego miejsca na kuli ziemskiej. Można było, wreszcie, w każdej chwili wjechać i wyjechać, zarejestrować i prowadzić firmę.

Biznes zachodni, przyglądając się machinacjom władz rosyjskich, wysyłanym milicjantom i komandosom, do zachodnich firm i joint ventures z firmami rosyjskimi, nie widzi nawet cienia takiej wiarygodności i przewidywalności zachowań w dzisiejszej Rosji i w Rosji gromadzić w bankach swoich kapitałów nie będzie.

W latach 80. ub. wieku londyński Economist nazwał Sowiety _ Górną Woltą z rakietami _, podkreślając rosyjskie pretensje militarne. Dzisiaj, biorąc pod uwagę pretensje ekonomiczne, nazwałby zapewne Rosję _ Górną Woltą z surowcami _.

Tagi: winiecki, rosja, ropa naftowa, gaz, miedwiediew, surowce, wiadomości, felieton
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz