Notowania

kryzys
06.10.2008 06:49

Winiecki: To państwo odpowiada za obecny kryzys

Obie instytucje gwarantujące kredyty hipoteczne, a także udzielające tychże kredytów na ulgowych warunkach, Fannie i Freddie, zostały utworzone jako spółki sponsorowane przez państwo.

Podziel się
Dodaj komentarz

Kiedy bez widocznej przyczyny pojawiają się wśród mężczyzn niesnaski i spory, francuskie porzekadło sugeruje: _ Cherchez la famme _: szukajcie kobiety, jako obiektu rywalizacji.

Kiedy gospodarka zachowuje się w sposób aberracyjny (cykl koniunkturalny nie jest aberracją, to co obserwujemy w USA - jest!), moje porzekadło jest podobne: _ Cherchez l'Etat _, czyli szukajcie państwa, jako przyczyny sprawczej tej aberracji.

Wiele razy ostatnio zwracałem uwagę na rolę Alana Greenspana, poprzedniego prezesa amerykańskiego banku centralnego. Ryzykancka polityka obniżenia stóp procentowych - w obliczu niewielkiego tąpnięcia na giełdzie spółek technologicznych - i ich sprowadzenie do poziomu 1 proc. wywołała falę - prawie darmowych! - kredytów zaciąganych przez banki.

Wzrosła dramatycznie ilość pieniądza w obiegu. Banki szukały aktywów, które mogłyby zarobić na składane przez klientów depozyty i kupowały papiery obarczone coraz większym ryzykiem, aż doszły do obligacji zabezpieczonych _ śmieciowymi _ kredytami hipotecznymi.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Polskie banki nie są w złej sytuacji ]( http://news.money.pl/artykul/polskie;banki;nie;sa;w;zlej;sytuacji,206,0,374734.html )
* [ Politycy: Czy kryzys grozi Polsce? ]( http://news.money.pl/artykul/politycy;czy;kryzys;grozi;polsce,186,0,374714.html )
* [ Europa ma plan na kryzys ]( http://news.money.pl/artykul/europa;ma;plan;na;kryzys,166,0,374694.html )
* [ Plan Paulsona przyjęty! ]( http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/plan;paulsona;przyjety,17,0,374545.html )
* [ Buffett wsparł General Electric ]( http://manager.money.pl/news/artykul/buffett;wsparl;general;electric,188,0,374204.html )
* [ Polski rynek finansowy jest stabilny ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/polski;rynek;finansowy;jest;stabilny,31,0,374047.html )

Na tym krytycy kapitalizmu, a często ci, którzy mają nieczyste sumienie, kończą swoje rozważania i zamiast zapytać dlaczego te kredyty hipoteczne osiągnęły status śmieciowych zaczynają atak na _ chciwych bankierów _. Zamiast potępiać _ chciwców _, spróbujemy wyjaśnić dlaczego znacząca część kredytów hipotecznych ostatnich lat okazała się niespłacalna.

Stosując zaproponowane porzekadło, zacząłem szukać państwa - i znalazłem je bez większego trudu. Otóż obie instytucje gwarantujące kredyty hipoteczne, a także udzielające tychże kredytów na ulgowych warunkach, Fannie i Freddie, zostały utworzone jako _ spółki sponsorowane przez państwo _ i wyposażone w pieniądze podatników w celu realizacji - zapewniającej głosy mniej zamożnych wyborców - polityki _ dostępnych mieszkań _.

To one właśnie zbankrutowały i zostały przejęte przez państwo, bo gdy banki prywatne zmniejszyły akcję kredytową dla mniej wiarygodnych kredytobiorców, one - podlizując się politykom, od których ich istnienie zależało - zwiększyły  ilość i wartość udzielanych kredytów hipotecznych rozmaitym osobnikom o niestałych i niewielkich dochodach, które w żadnym kraju nie dają podstawy do kupna własnego domu czy mieszkania. Kiedy okazało się, że raty spłat kredytów nie napływają, a płatności - tak, trzeba było odwołać się do państwa, które powołało je do życia. I tak Fannie i Freddie zostały znacjonalizowane.

Autor jest profesorem ekonomii. W latach 1994-2003 był profesorem i kierownikiem
Katedry Ekonomii na Europejskim Uniwersytecie Viadrina we Frankfurcie nad Odrą. Wykładał na uczelniach m.in. w Danii, Holandii i Stanach Zjednoczonych.

Tagi: kryzys, gospodarka, usa, banki, kredyt, wiadomości, felieton
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz