Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wirus ebola
04.08.2014 19:11

Wirus Ebola w Afryce. Międzynarodowe instytucje przygotowują pomoc dla krajów dotkniętych Ebolą

Trzy kraje dotknięte największą epidemią gorączki krwotocznej w historii otrzymają łącznie 50 mln dolarów pomocy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Międzynarodowe instytucje finansowe przygotowują pomoc finansową dla Liberii, Sierra Leone i Gwinei, które walczą ze śmiertelnym wirusem Ebola - poinformowali przedstawiciele banków rozwoju dziś, gdy afrykańscy liderzy zbierają się na szczycie w USA.

Szef Afrykańskiego Banku Rozwoju Donald Kaberuka powiedział agencji Reutera, że jego instytucja natychmiast wypłaci 50 mln dolarów trzem krajom dotkniętym największą epidemią gorączki krwotocznej w historii. Ich środki rządowe i systemy zdrowotne są napięte do granic możliwości.

Z kolei Bank Światowy ogłosi wysokość funduszy dla każdego kraju po zatwierdzeniu ich przez zarząd - poinformowali przedstawiciele tego banku.

_ - Pracujemy nad pakietem awaryjnym dla trzech krajów i ogłosimy go na początku tego tygodnia _ - powiedział przedstawiciel Banku Światowego.

Fundusze te będą częścią wartego 100 mln dolarów planu pomocowego ogłoszonego w ubiegłym tygodniu przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Szefowa WHO Margaret Chan ostrzegła wówczas, że jeśli wirus Ebola będzie się nadal rozprzestrzeniać, to _ konsekwencje będą katastrofalne, zarówno pod względem straconych ludzkich istnień, jak i załamania gospodarki _.

Dziś w Sierra Leone i Liberii rozmieszczono setki żołnierzy w ramach walki z wirusem, który w tych krajach, a także w Gwinei i Nigerii zabił już 887 osób. Według najnowszych danych WHO wirusem zaraziły się 1603 osoby.

W poniedziałek władze Nigerii poinformowały o drugim przypadku wirusa w Lagos. Zaraził się nim lekarz, który zajmował się chorym Amerykaninem. Mężczyzna przyleciał z Liberii do Lagos i w ubiegłym miesiącu zmarł tam na gorączkę krwotoczną.

Z kolei według najnowszych danych WHO w Nigerii odnotowano już cztery przypadki wirusa.

Skutki epidemii i pomoc dla dotkniętych nią krajów będą tematem rozmów 50 afrykańskich przywódców na marginesie rozpoczynającego się w poniedziałek w Waszyngtonie szczytu USA-Afryka.

Prezydenci Liberii i Sierra Leone odwołali swój udział w szczycie, by móc nadzorować walkę z epidemią w swoich krajach.W piątek prezydent USA Barack Obama poinformował, że przed szczytem USA podejmują niezbędne środki ostrożności, m.in. wszystkie osoby przybywające na to spotkanie z krajów dotkniętych epidemią przechodzą po przylocie do Stanów Zjednoczonych badania medyczne.

Epidemia wirusa Ebola wybuchła w lutym na wschodzie Gwinei. Ten wirus, który wywołuje gorączkę krwotoczną, przenosi się przez krew i płyny ustrojowe. Niebezpieczne jest też także dotykanie ciała osoby, która zmarła na gorączkę krwotoczną.

Śmiertelność wśród osób zarażonych w chwili obecnej ocenia się na 55 proc. Do symptomów choroby należą: gorączka, krwotoki wewnętrzne i zewnętrzne, a w ostatnim stadium choroby - wymioty i biegunka.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: wirus ebola, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz