Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
turyści
08.11.2012 06:27

Wizy do UE dla Rosjan i Chińczyków. "To biznes"

Liberalizacja przyznawania wiz do Wspólnoty będzie jednym z tematów grudniowego szczytu UE-Rosja z udziałem prezydenta Władimira Putina.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Stuart Chalmers/CC/Flickr)

Komisja Europejska zaleciła wczoraj unijnym państwom wykazanie się _ większą inteligencją _ w przyznawaniu wiz w celu przyciągnięcia bogatych turystów rosyjskich i chińskich, skłonnych słono płacić za rekreację w Europie.

- _ To biznes _ - bez owijania w bawełnę stwierdził unijny komisarz ds. przemysłu i przedsiębiorczości Antonio Tajani na wspólnej konferencji prasowej z komisarz ds. wewnętrznych Cecilią Malmstroem. Chodzi o _ bogatą rosyjską klasę średnią, która chce podróżować, a także o Chińczyków _ - powiedział.

Turyści w 2001 roku wydali w UE 426 mld dolarów; można się spodziewać, że kwota ta wzrośnie do 547 mld w perspektywie 2022 roku - podkreślił Tajani. Sektor turystyczny zatrudnia w Unii 18,8 mln ludzi i jego rozwój może pozwolić na utworzenie 1,6 mln kolejnych miejsc pracy do 2022 roku - zapewnili oboje komisarze.

- _ Jeśli Unia Europejska chce pozostać głównym celem wyjazdów turystycznych na świecie, powinna ułatwić uzyskiwanie wiz _ - zaznaczył Tajani. Przyznał, że jest za zniesieniem wiz dla turystów rosyjskich. - _ Trzeba iść do przodu. Rosja dzisiaj to nie Związek Radziecki z lat zimnej wojny _ - przekonywał.

Liberalizacja przyznawania wiz będzie jednym z tematów szczytu UE-Rosja z udziałem prezydenta Władimira Putina 21 grudnia w Brukseli.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/52/m219956.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/wizy;w;ue;szesc;krajow;chce;ich;przywrocenia,35,0,1178659.html) *Chcą powrotu wiz w Unii. Oto zagrożone kraje * Ministrowie spraw wewnętrznych Francji, Austrii, Luksemburga, Niemiec, Belgii i Holandii w liście do KE wyrazili zaniepokojenie rosnącą liczbą imigrantów napływających do UE. Pani Malmstroem nieco studziła ten entuzjazm. - _ Można ułatwić uzyskiwanie wiz przez Rosjan, Chińczyków i inne nacje, ale zniesienie ich byłoby bardzo skomplikowane _ - ostrzegła unijna komisarz, która zajmuje się kwestiami bezpieczeństwa wraz z szefami MSW krajów członkowskich UE.

Choć duża część z około 8 mln obywateli państw trzecich bez uregulowanej kwestii pobytu w krajach unijnych wjechała według raportu Parlamentu Europejskiego do UE na podstawie wizy turystycznej, ministrowie spraw wewnętrznych zażądali ustanowienia klauzuli ochronnej, która pozwalałaby przywrócić obowiązek wizowy w wyjątkowych okolicznościach.

Stosuje się to do wszystkich krajów świata korzystających ze zwolnienia z obowiązku wizowego w UE - przypomniała komisarz Malmstroem. - _ Trzeba prowadzić inteligentniejszą politykę. Można już teraz dużo zrobić z istniejącymi regułami wizowymi. Wystarczy ścisłe ich stosowanie _ - powiedziała. - _ Zobaczymy potem, czy jest możliwość ich modyfikowania _.

- _ Zasady przyznawania wiz przewidują udzielenie odpowiedzi na wniosek o wizę w ciągu 15 dni. Nie ma potrzeby, aby trwało to dwa miesiące _ - powiedział Tajani.

Czytaj więcej w Money.pl
Unia zmienia stanowisko wobec Ukrainy Aby propozycja weszła w życie wymagana jest zgoda Rady UE, czyli rządów.
Chcą więcej Chińczyków. By kupowali... Władze Francji i Niemiec otworzyły w Pekinie wspólne centrum wizowe.
Niemcy mają dosyć! Mogą wrócić wizy dla... W związku z gwałtownie rosnącą liczbą wniosków o azyl ze strony Serbów i Macedończyków minister spraw wewnętrznych Niemiec Hans-Peter Friedrich chce przywrócić obowiązek wizowy dla obywateli tych dwóch bałkańskich krajów; liczy na szybką decyzję UE.
Tagi: turyści, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz