Notowania

kryzys we włoszech
18.01.2012 20:08

Wizyta Donalda Tuska we Włoszech

Dyskusja polskiego premiera z prezydentem Włoch dotyczyła głównie przyszłości Unii Europejskiej i sytuacji gospodarczej w strefie euro.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Grzegorz Rogiński/KPRM)

Przebywający w Rzymie premier Donald Tusk spotkał się z prezydentem Włoch Giorgio Napolitano; rozmawiał z nim o zakończonym niedawno polskim przewodnictwie w Radzie UE, kryzysie w strefie euro oraz sposobach jego rozwiązania.

Rzecznik rządu Paweł Graś powiedział po godzinnym spotkaniu Tuska i Napolitano w Kwirynale: _ Dyskusja dotyczyła głównie przyszłości Unii Europejskiej i sytuacji gospodarczej w strefie euro, chociaż nie obyło się bez bardzo osobistych i ciepłych wspomnień pana prezydenta o Polsce i Polakach . - Padło wiele nazwisk Polaków, których pan prezydent osobiście znał _ - dodał rzecznik polskiego rządu.

Tematem dyskusji był też pakt fiskalny oraz projekty, nad którymi pracują państwa UE i strefy euro, by wyjść z kryzysu._ - Poglądy prezydenta Włoch i polskiego premiera, zarówno co do oceny sytuacji bieżącej, jak i co do propozycji wychodzenia z kryzysu są bardzo zbieżne. Podobny jest również punkt widzenia na Europę i te podstawowe wartości w UE, które powinny wciąż być w UE fundamentem _ - powiedział minister Graś.

Relacjonując fragment rozmowy na temat polskiej prezydencji, Graś poinformował, że prezydent Napolitano ocenił ją bardzo wysoko i wskazał jako _ przykład bardzo dobrego i bardzo sprawnego działania Polski w Europie, a także zwieńczenie drogi, symbol pozycji, którą Polska przez 20 lat bardzo mozolnie w Europie budowała _. Premier Tusk złożył w imieniu narodu polskiego kondolencje po katastrofie statku Costa Concordia.

Jutro przed południem szef polskiego rządu będzie rozmawiał z premierem Mario Montim. Spotkanie to, jako ważny element konsultacji przed kolejnym unijnym szczytem w końcu stycznia, profesor Monti zapowiedział w niedawnym wystąpieniu we włoskiej Izbie Deputowanych. Tematem rozmów mają być też: wieloletni budżet Unii i projekt umowy międzyrządowej o pakcie fiskalnym.

Czytaj więcej o kryzysie we Włoszech w Money.pl
Niemcy gotowe dołożyć więcej. Pod warunkiem Nowo powołany premier Mario Monti przeforsował we włoskim parlamencie pakiet oszczędnościowy o wartości 30 mld euro.
Włosi nie chcą pakietów antykryzysowych Premier Włoch Mario Monti szereg liberalizacji i położenie kresu potędze korporacji.
Takie cięcia, że minister płacze, a premier pracuje bez pensji We Włoszech o 5 mld euro zmniejszone zostaną nakłady na lokalne urzędy i instytucje. Może wzrosnąć VAT.
Tagi: kryzys we włoszech, donald tusk, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz