Notowania

wiadomości
17.10.2013 18:35

Wizyta premiera w Afryce. Są już pierwsze efekty

Wizyta premiera w RPA i Zambii ma potrwać do 21 października. Towarzyszą mu biznesmeni z m.in. Ursusa i Famuru.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Rafal Oleksiewicz/REPORTER)

Premier Donald Tusk chce, aby relacje biznesowe nawiązane podczas Forum Biznesu w RPA przełożyły się na konkretne działania - poinformowało CIR. Przedstawiciele PAIiIZ podpisali podczas forum porozumienie o współpracy z południowoafrykańskim odpowiednikiem agencji.

Polska delegacja rządowa oraz przedstawiciele Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych wzięli udział w forum biznesowym w Mirand w RPA.

_ - Mam nadzieję, że relacje biznesowe nawiązane podczas tego forum przełożą się na konkretne działania. Przyjechałem tutaj wraz z przedstawicielami najlepszych polskich firm i głęboko wierzę, że uda się nam ten cel osiągnąć właśnie dzięki nim, dzięki ich energii i żądzy rozwoju _ - podkreślił premier.

Jak informuje CIR, szef polskiego rządu dodał, że Polska i RPA są krajami, które uczyniły z politycznych i gospodarczych przemian swój znak rozpoznawczy, _ weszły na ścieżkę zmian i odniosły zwycięstwo _. _ Dzisiaj możemy być przykładem dla innych krajów, które dopiero rozpoczynają proces przemian _ - zaznaczył.

W obecności Donalda Tuska i wiceprezydenta Republiki Południowej Afryki Kgalema Motlanthe, przedstawiciele PAIiIZ i jej południowoafrykańskiego odpowiednika TISA (Trade and Investment South Africa) podpisali w czwartek porozumienie o współpracy.

_ - Celem porozumienia jest stworzenie ram współpracy na rzecz wzmocnienia wzajemnych stosunków biznesowych. Agencje będą wymieniały informacje na temat warunków inwestycyjnych i gospodarczych w obu krajach oraz wspierały afrykańskich i polskich przedsiębiorców pragnących rozwijać swoją obecność w Polsce i RPA _ - poinformowała PAIiIZ.

W RPA podpisano także porozumienie pomiędzy Agencją Rozwoju Przemysłu a jej południowoafrykańskim odpowiednikiem - Industrial Development Corporation, w którego strukturach znajduje się TISA.

Wizyta premiera w RPA i Zambii ma potrwać do 21 października. Towarzyszą mu biznesmeni z przedsiębiorstw sektora transportu: Ursus i Newag i z branży wydobywczej - Famur. Do RPA pojechali też reprezentanci firm wydobywczych: Kopex Group i Kulczyk Investments. Sektor obronny reprezentują w obu krajach Wojskowe Zakłady Inżynieryjne oraz Wojskowe Zakłady Uzbrojenia. Tylko do RPA pojechali natomiast przedstawiciele Wojskowego Centralnego Biura Konstrukcyjno-Technologicznego oraz Polski Holding Obronny. Wśród firm inżynieryjno-budowlanych są m.in.: H. Cegielski Poznań i Zakłady Mechaniczne RUFUS, a z branży meblarskiej: FM Bravo, Meble VOX, Profile VOX i AS Ćmielów.

Strona południowoafrykańska, oprócz budownictwa czy przemysłu wydobywczego, zainteresowana jest współpracą z Polską m.in. w dziedzinie gospodarki morskiej, przede wszystkim w zakresie budowy statków i jachtów, rozbudowy infrastruktury portowej, a także szkoleniem specjalistów w tej dziedzinie.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz